Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný kyselinový zákal na Venuši

Uznání: ESA/MPS, Katlenburg-Lindau, Germany

Proč kyselinový zákal zachvátil celou Venuši? Kosmická sonda ESA Venus Express, která je nyní družicí Venuše, objevila minulý červenec záhadná mračna. Sonda Venus Express zjistila, že jasný a hladký zákal je bohatý na kyselinu sírovou a vzniká, když neznámý proces zvedá vodní páru a kysličník siřičitý z nižších vrstev do horní atmosféry Venuše. Sluneční světlo potom tyto molekuly rozkládá a některé z nich se rekombinují jako těkavá kyselina sírová. Během několika málo dnů v minulém červenci se hladká kyselinová mračna rozprostřela od jizního pólu Venuše přes půl planety. Obraz Venuše ve falešných barvách nahoře byl pořízen 23. července v ultrafialovém světle a ukazuje neobvyklý závoj jako poměrně hladké oblasti přes celý spodek obrazu. Ani příčina tmavých pruhů v mračnech není dosud známa a je předmětem výzkumu.

Štítky: Venuše, Mračna, Sulfuric acid


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »