Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádhera polární záře s meteorem

Credit & Copyright: Bjørnar G. Hansen,

Oblohu nad norským ostrovem Kvaløya nedaleko Tromsø navštívila 13. prosince polární záře neboli aurora borealis. Tato 30 sekundová expozice zachytila nádheru záře, která jemně ozařovala zimní pobřežní scenerii. A jako studie kontrastu také zachytila náhlý záblesk bolidu z výtečného prosincového meteorického roje Geminid. Bolid prolétnul kolem dobře známých hvězd v oji Velkého vozu a jeho stopa míří zpátky do souhvězdí Blíženců (Gemini) nad vrcholem tohoto pohledu. Jak polární záře, tak i meteory se vyskytují v pozemské atmosféře ve výškách kolem 100 kilometrů, ale polární záři způsobují energetické nabité částice z magnetosféry, zatímco meteory jsou stopami kosmického prachu.

Štítky: Meteor, Polární záře, Meteorický roj, Northern lights, Geminids


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »