Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 77

Uznání: NASA, ESA, André van der Hoeven

Spirální galaxie M77 je vidět zepředu a nachází se zhruba 47 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus). V této odhadované vzdálenosti tento nádherný vesmírný ostrov měří asi 100 tisíc světelných let. Galaxie se též jmenuje NGC 1068 a její kompaktní a velice jasné jádro astronomové, kteří zkoumají tajemné superhmotné černé díry v aktivních Seyfertových galaxiích dobře prostudovali. M77 je také vidět v rentgenových, ultrafialových, infračervených a rádiových vlnových délkách. Ale tento ostrý snímek je ve viditelném světle z Hubbla a sleduje zavinutá spirální ramena trasovaná zakrývajícími prachovými mračny a červenými hvězdotvornými oblastmi poblíž zářivého galaktického jádra.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfert, M77, Ngc1068


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »