Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Andromeda na skalách

Uznání a copyright: Cristian Fattinnanzi

Jak daleko můžete vidět? Galaxie v Andromedě vzdálená 2,5 miliónu světelných let je nejvzdálenějším objektem, který lze snadno spatřit neozbrojeným okem. Další zjevní obyvatelé noční oblohy, jako hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny jsou typicky stovky až tisíce světelných let daleko, takže se nachází dobře uvnitř naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je ta slabá šmouha ve středu nahoře této pozemské a nebeské krajiny zachycené ve východní Itálii, nedaleko Monte Conero u pobřeží Jadranského moře. Obrázek demonstruje úžasný rozsah vidění od pár centimetrů až po několik miliónů světelných let. I když galaxie a skaliska v moři lze vidět očima za jasné letní noci, tak žádná kamera nemohla takový pohled zachytit jedinou expozicí. Jelikož hvězdy nad obzorem vytvářely stopy, zatímco byl pořizován tento obrázek, tak musely být kombinovány oddělené expozice, které sledovaly hvězdy s expozicí skalisek a útesů, takže mohl vzniknout obraz této nádherné scény.

Štítky: M31, Galaxie, Andromeda, Adriatic sea


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce

Setkání Venuše, Měsíce a Jupiteru v Blížencích.

Další informace »