Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kataklysmický úsvit

Uznání a copyright ilustrace: Mark A. Garlick (Space-art.co.uk)

Přinese dnešní úsvit další vzplanutí novy? Takové dilema může jednoho dne doléhat na lidi v budoucnosti, kteří budou žít na planetě, která obíhá kataklysmickou proměnnou dvojhvězdu. Ke kataklysmickým proměnným patří plyn, který padá z větší hvězdy do akrečního disku kolem hmotného, ale kompaktního bílého trpaslíka. K explozivním kataklysmickým událostem jako je trpasličí nova může dojít, když se cáry plynu ve vnitřku akrečního disku zahřejí nad určitou teplotu. V tom okamžiku bude takový cár padat na bílého trpaslíka rychleji a dopadne s jasným zábleskem. Tyto trpasličí novy nezničí ani jednu z hvězd a mohou nastávat nepravidelně po několika dnech až po desítkách let. I když je nova mnohem méně energetická než supernova, tak pokud nejsou rekurentní novy dostatečně bouřlivé na to, aby vyvrhávaly více plynu, než na ně padá, tak se na bílém trpaslíku bude shromažďovat hmota, až nakonec překročí Chandrasekarovu mez. V takovém okamžiku jeskyně v popředí poskytne jen malou ochranu, jelikož celý bílý trpaslík vybuchne v obrovském výbuchu supernovy.

Štítky: Nova, Cataclysmic variable, Exoplanet


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »