Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kataklysmický úsvit

Uznání a copyright ilustrace: Mark A. Garlick (Space-art.co.uk)

Přinese dnešní úsvit další vzplanutí novy? Takové dilema může jednoho dne doléhat na lidi v budoucnosti, kteří budou žít na planetě, která obíhá kataklysmickou proměnnou dvojhvězdu. Ke kataklysmickým proměnným patří plyn, který padá z větší hvězdy do akrečního disku kolem hmotného, ale kompaktního bílého trpaslíka. K explozivním kataklysmickým událostem jako je trpasličí nova může dojít, když se cáry plynu ve vnitřku akrečního disku zahřejí nad určitou teplotu. V tom okamžiku bude takový cár padat na bílého trpaslíka rychleji a dopadne s jasným zábleskem. Tyto trpasličí novy nezničí ani jednu z hvězd a mohou nastávat nepravidelně po několika dnech až po desítkách let. I když je nova mnohem méně energetická než supernova, tak pokud nejsou rekurentní novy dostatečně bouřlivé na to, aby vyvrhávaly více plynu, než na ně padá, tak se na bílém trpaslíku bude shromažďovat hmota, až nakonec překročí Chandrasekarovu mez. V takovém okamžiku jeskyně v popředí poskytne jen malou ochranu, jelikož celý bílý trpaslík vybuchne v obrovském výbuchu supernovy.

Štítky: Nova, Cataclysmic variable, Exoplanet


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »