Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světla novoroční oblohy

Uznání a copyright: Gill Fry

Střední geomagnetická bouře, kterou vyvolal dopad výtrysku koronální hmoty (CME) na Silvestra, včera ve vysokých šířkách planety Země rozzářila na oslavu záři světel na obloze. Na novoročním nebi jsou nad jižním obzorem nad městem Morgiana na jihozápadě státu Victoria v Austrálii zachyceny červené záclony jižní polární záře. Pochopitelně, že jsou vidět i trvanlivější perly jižní oblohy. Vlevo je jižní Mléčná dráha, alfa a beta Centauri a jasné hvězdy Jižního kříže. Větve velkého stromu v popředí v siluetě probíhají přes satelitní galaxie Mléčné dráhy, Velký a Malý Magellanův oblak. Ta jasná hvězda poblíž konců větví vpravo je Achernar. Achernar je alfa hvězdou souhvězdí Eridanus, a někdy se o ní mluví jako o jižním konci řeky.

Štítky: Mléčná dráha, Polární záře, Lmc, Smc


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »