Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Velká mlhovina v Lodním kýlu (Carina), též známá jako NGC 3372, se považuje za klenot jižní oblohy, měří přes 300 světelných let a je jednou z největších hvězdotvorných oblastí v naší Galaxii. Podobně jako menší a severnější Velká mlhovina v Orionu je i Mlhovina v Lodným kýlu snadno vidět pouhým okem, i když je při vzdálenosti 7500 světelných let 5 krát dál. Tento nádherný teleskopický podrobný snímek ukazuje jemné detaily centrálních zářících filamentů mezihvězdného plynu a neprůhledných mračen kosmického prachu. Zorné pole zabírá přes 50 světelných let. Mlhovina v Lodním kýlu je domovem mladých, extrémně hmotných hvězd, včetně otevřené hvězdokupy Trumpler 14 (níže vpravo od středu) a stále záhadné proměnné hvězdy Eta Carinae, která je více než 100 krát hmotnější, než Slunce. Eta Carinae je ta nejjasnější hvězda, která je vidět právě nad prašnou mlhovinou Klíčová dírka (NGC 3324). Zatímco Eta Carinae samotná může být na pokraji výbuchu supernovy, tak rentgenové snímky ukazují, že Velká mlhovina v Lodním kýlu byla učiněnou továrnou na supernovy.

Štítky: Mlhovina Klíčová dírka, Eta Carinae, Trumpler 14


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R3

Seestar S50, exp. 24 x 10 sek., len základné úpravy v mobile

Další informace »