Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor před galaxií

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co je to ta zelená čára před Galaxií v Andromedě? Meteor. Při fotografování Galaxie v Andromedě poblíž maxima meteorického roje Perseid minulý pátek přelétlo z hloubky vesmíru právě před vzdálenou společnicí naší Galaxie Mléčné dráhy malé zrnko písku. Přeletět desetistupňové pole trvalo malému meteoru pouze zlomek sekundy. Po vstupu do atmosféry Země meteor při bouřlivém rozpadu několikrát zazářil. Zelená barva pochází od meteorického plynu, který nejspíš vznikal odpařováním niklu. I když byla expozice načasována tak, aby zachytila Perseidy, tak podle orientace stopy se zdá, že tento meteor patří k jižním delta Akvaridám, což je meteorický roj, který vyvrcholil o pár týdnů dříve.
Poznámka překladatele: Snímek připomíná fotografii meteoru vedle Galaxie v Andromedě, kterou pořídil Josef Klepešta (1, 2, 3) 12. září 1923.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 s obrázky NASA.

Štítky: M31, Meteor, Andromeda galaxy


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »