Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid v Arktidě

Uznání a copyright: Yang Sutie

Arktidu náhle ozářilo něco velice jasného, co to bylo? Na začátku byla myšlenka pořídit sérii snímků polární záře, ze kterých by mohlo vzniknout časosběrné video. Noc se ale náhle změnila v den a astrofotograf si rychle uvědomil, že vidí něco ještě mnohem spektakulárnějšího. Před Velkým vozem se po obloze nepohybovalo nic menšího, než Geminida tak jasná, že se dala nazvat bolidem. Po několik sekund se meteor zjasňoval a zablesknul se. Kamera určená pro snímkování polární záře šťastnou náhodou dokázala celou dráhu zachytit. Snímek byl pořízen den po maximu meteorického roje Geminid a astrofotograf se nacházel u jezera Lovozero u Murmansku v Rusku, něco severně od polárního kruhu.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Arctic, Geminid meteor shower, Bolid


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »