Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V srdci mlhoviny Srdce

Uznání a copyright: Alan Erickson

Co se nachází uvnitř mlhoviny Srdce? Velká emisní mlhovina s označením IC 1805 vypadá docela jako lidské srdce. Její tvar se tak možná hodí pro den svatého Valentýna, ovšem toto srdce září jasným červeným světlem, které emituje její nejvíce zastoupený prvek: vodík. Tu červenou zář i větší tvar způsobuje malá skupina hvězd ve středu mlhoviny. V srdci mlhoviny Srdce jsou mladé hvězdy z otevřené hvězdokupy Melotte 15, které svým energetickým světlem a svými větry erodují několik malebných pilířů prachu. Hvězdy v otevřené hvězdokupě obsahují několik jasných hvězd, které jsou téměř 50 krát hmotnější, než naše Slunce, mnoho slabších hvězd se zlomkem sluneční hmotnosti, ale chybí tam mikrokvasar, který byl odtud vyvržen před milióny lety. Mlhovina Srdce se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí mytologické královny Etiopie (Cassiopeia).

Štítky: Heart nebula, IC 1805, Dust pillars


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »