Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře a noční svítící mraky

Uznání a copyright: Adrien Mauduit

V klidném jezeře se po téměř slunovratovém západu 17. června odráží obloha. Tato poklidná soumračná scéna byla zachycena nedaleko Bashaw v Albertě, v Kanadě, na severu planety Země. Noční svítící oblaka jsou obvykle vidět ve vysokých zeměpisných šířkách v letních měsících, visí právě nad obzorem a k tmavé obloze přidávají světlo. Tato ledová zjevení kondenzují na meteorickém prachu nebo na vulkanickém popelu v extrémních výškách blízko okraje vesmíru a jsou vidět, pokud jsou osvětlena Slunce. U okraje vesmíru je za krátké severní noci vidět i sluneční aktivitou vyvolaná nádherná polární záře.

Dnešní slunovrat: 10:07 UTC.

Štítky: Slunovrat, Polární záře, Noční svítící oblaka


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »