Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutrino z výtrysku vzdáleného blazaru

Uznání ilustrace: DESY, Science Communication Lab

Lidstvo s přístroji zamrzlými do ledu pod jižním pólem objevilo daleko ve vesmíru neutrino. Pokud bude tento objev povrzen, tak se bude jednat o první jasnou detekci kosmologicky vzdálených neutrin a začátek pozorované asociace mezi energetickými neutriny a kosmickými paprsky ze silných výtrysků ze sálavých kvazarů, z blazarů (blazar: blazing quasar). Jakmile detektor Once the Antarctican IceCube v Antarktidě v září 2017 změřil energetické neutrino, tak se spousta těch nejlepších observatoří, kterými lidstvo disponuje, vrhla do akce a pokoušela se najít protějšek ve světle. A to se jim podařilo. Kromě jiných protějšek identifikovala družicová observatoř NASA Fermi, když zjistila, že gama blazar TXS 0506+056 je ve správném směru a gama záření ze záblesku přichází v téměř shodném času s neutrinem. I když tato i další koincidence polohy a času jsou statisticky silné, tak astronomové budou čekat na další podobnou shodu neutrina a světla z blazaru, aby si byli absolutně jistí. Na obrázku je umělecká představa výtrysku částic , který vyvěrá z černé díry v centru blazaru.

Štítky: Neutrina, Blazar, Výtrysk


39. vesmírný týden 2025

39. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 9. do 28. 9. 2025. Měsíc po novu se vynoří na večerní obloze až koncem týdne. Saturn je v opozici a uvidíme ho celou noc, další planety jsou nejvýše ráno. Aktivita Slunce je nízká. Na ranní obloze je zjasňující kometa C/2025 A6 (Lemmon) a zajímavé jsou rovněž další, od nás nyní neviditelné. Cygnus XL po drobných obtížích se zážehy motoru dorazil úspěšně k ISS. Evropa je blíže k znovupoužitelnému nosiči. Do blízkosti Lagrangeova bodu L1 se mají dostat významné sondy pro studium Slunce i heliosféry. Před 95 lety se narodil americký astronaut John Young.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

krepuskulární paprsky

Po západu slunce směrem na západ

Další informace »