Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Co se to děje ve středu mlhoviny v Lodním kýlu? V působivé změti tmavých prachových filamentů vznikají, umírají a unikají pryč hvězdy. Celá mlhovina v Lodním kýlu katalogizovaná jako NGC 3372, měří přes 300 světelných let a nachází se asi 8500 světelných let daleko v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Mlhovina je tvořena především vodíkem, který emituje všudepřítomnou červenou záři, která je vidět na tomto velice podrobném snímku. Modrá záře ve středu vzniká ze stopového množství zářícího kyslíku. Mladé hmotné hvězdy, které se nacházejí ve středu mlhoviny, poté co vybuchnou jako supernovy, vyvrhují prach. Jedna z nejenergetičtějších hvězd ve středu mlhoviny, Eta Carinae, byla v letech 1830-tých jednou z nejjasnějších hvězd na obloze, ale dramaticky zeslábla.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-03-22 Okolí Mléčné dráhy v chladném prachu
  2. Wikipedia: Carina_Nebula
  3. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  4. IanRidpath.com: Star tales
  5. Wikipedia: Hydrogen
  6. Wikipedia: H-alpha
  7. Astro-Cabinet.com: Der Grosse Carina Nebel
  8. LANL.gov: Oxygen
  9. CF.ac.uk: Cosmic dust
  10. Wikipedia: Eta_Carinae
  11. AAVSO.org: Eta Carinae

Štítky: Mlhovina Lodní záď, NGC 3372, Star-formation


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »