Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malá planeta pro exoplanety

Uznání a copyright: Petr Horálek / ESO

Tato malá planeta je ve skutečnosti digitální mozaikou 360 x 180 stupňů zachycenou vysoko v chilské poušti Atacama na Zemi. Ty zdánlivě velké kopule hostí dalekohledy o průměru 1 metr jižní observatoře SPECULOOS. Dalekohledy se jménem inspirovaným sladkými sušenkami SPECULOOS (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars) opravdu pátrají po malých planetách. Jejich cílem je hledat poklesy jasnosti, které by mohly ukazovat na transity exoplanet pozemského typu kolem populace blízkých, malých, slabých, dosti studených hvězd. Na ne zas tak vzdáleném obzoru je vidět laserový paprsek adaptivní optiky z vrcholu observatoře ESO na Mount Paranal. Na noční obloze této malé planety také září centrální Mléčná dráha a Magellanova mračna.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-11-09 Výhled z malé planety
  2. ESO.org: SPECULOOS Southern Observatory
  3. NASA: NASA Telescope Reveals Largest Batch of Earth-Size, Habitable-Zone Planets Around Single Star
  4. APOD: 2018-05-18 Útok laserových pointačních hvězd
  5. Astronom.cz: From little planet to Exoplanets

Štítky: Exoplanet, Přechod, SPECULOOS, Dalekohled


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »