Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed s popisky

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN, Dark Sky Alqueva)

Střed naší Mléčné dráhy se nachází 26 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Dokonce ani za temné noci ho nemůžete uvidět. Pohled v tomto směru k vám zaclání mezilehlý neprůhledný mezihvězdný prach. Tmavá prachová mračna, zářící mlhoviny a nahuštěné pole hvězd se nacházejí v plodné galaktické rovině a v centrálních oblastech naší Galaxie. Tato anotovaná mozaika ze snímků pod tmavou oblohou ukazuje některé oblíbené objekty, zvláště pro pozorovatele s malými dalekohledy nebo triedry. Na oříznuté verzi je galaktický střed vpravo, po kliknutí je na úplné verzi uprostřed. Jsou zde pojmenované dobře známé Messierovy objekty jako je mlhovina Laguna (M8), Trifid (M20), oblak hvězd M24 a některé z tmavých znamení oblohy E.E. Barnarda. Plná verze tohoto pohledu sahá až k souhvězdí Štíra (Scorpius) a přes střed Mléčné dráhy pokrývá přes 20 stupňů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Harvard.edu: Chandra: Galactic Center: Scientists Take Viewers to the Center of the Milky Way
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Sagittarius -- A Centaur Archer
  3. AreaVoices.com: How To Find The Center Of The Milky Way … And What Lurks There
  4. APOD: 2017-07-27 Triplet ve Střelci
  5. APOD: 2018-06-29 Messier 24: Mračno hvězd ve Střelci
  6. Harvard.edu: On the dark markings of the sky, with a catalogue of 182 such objects.
  7. MiguelClaro.com: The Starry Dusty Field from the Core of Our Milky Way Galaxy

Štítky: Mléčná dráha, Mlhovina, Prach


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »