Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: ledové měsíce naší Sluneční soustavy (2. díl)

Astrofyzikální přednáška: ledové měsíce naší Sluneční soustavy (2. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na druhou přednášku cyklu na téma Icy moons in the Solar System, kterou v anglickém jazyce prosloví Klára Kalousová z Katedry geofyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 15.10.2019 od 14:50 do 16:20

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus zbývajících přednášek Kláry Kalousové:
15.10.2019 14:50
Interior structure - layered models based on gravity, shape, and composition data. Structure of the hydrosphere, water/ice phase diagram. Evidence for the presence of liquid oceans. Preferred models for selected satellites (Europa, Ganymede, Enceladus, Titan).

22.10.2019 14:50
Thermal evolution - heat sources, means of heat transfer (conduction vs convection). Dynamics of the different planetary layers. Melting and crystallization, effect of anti-freezers. Implications for the long-term stability of subsurface oceans.

29.10.2019 14:50
Selected applications - melting in the ice crust of Europa, long-term stability of Titan's ocean, material exchange through high-pressure ice layers of large satellites. Overview of future missions.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vybrané kapitoly z astrofyziky, Astronomický ústav UK, Přednáška 


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »