Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: ledové měsíce naší Sluneční soustavy (2. díl)

Astrofyzikální přednáška: ledové měsíce naší Sluneční soustavy (2. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na druhou přednášku cyklu na téma Icy moons in the Solar System, kterou v anglickém jazyce prosloví Klára Kalousová z Katedry geofyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 15.10.2019 od 14:50 do 16:20

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus zbývajících přednášek Kláry Kalousové:
15.10.2019 14:50
Interior structure - layered models based on gravity, shape, and composition data. Structure of the hydrosphere, water/ice phase diagram. Evidence for the presence of liquid oceans. Preferred models for selected satellites (Europa, Ganymede, Enceladus, Titan).

22.10.2019 14:50
Thermal evolution - heat sources, means of heat transfer (conduction vs convection). Dynamics of the different planetary layers. Melting and crystallization, effect of anti-freezers. Implications for the long-term stability of subsurface oceans.

29.10.2019 14:50
Selected applications - melting in the ice crust of Europa, long-term stability of Titan's ocean, material exchange through high-pressure ice layers of large satellites. Overview of future missions.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vybrané kapitoly z astrofyziky, Astronomický ústav UK, Přednáška 


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »