Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astrofyzikální přednáška: numerická řešení parciálních diferenciálních rovnic (4. díl)

Astrofyzikální přednáška: numerická řešení parciálních diferenciálních rovnic (4. díl)

V rámci Vybraných kapitol z astrofyziky si Vás dovolujeme pozvat na závěrečnou přednášku cyklu na téma Numerical solution of partial differential equations, kterou v anglickém jazyce prosloví Pavel Ševeček z Astronomického ústavu Univerzity Karlovy v Praze.

Místo konání akce: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha, Česká republika
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 08.01.2020 od 14:00 do 15:30

Přednáškové cykly a mimořádné jednotlivé přednášky spadající pod Vybrané kapitoly z astrofyziky se konají v průběhu výukové části zimního semestru akademického roku (od října do ledna) na půdě Astronomického ústavu Univerzity Karlovy, v posluchárně TAU trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáškové cykly se v daném semestru konají většinou tři až čtyři, jsou vždy zaměřeny na jedno téma a skládají se obvykle ze čtyř přednášek. Konkrétní data a časy konání všech přednášek vždy vycházejí z domluvy s přednášejícími a studenty, a mohou být tedy různé i v průběhu jednoho cyklu či semestru. Přednášky jsou veřejně přístupné, všichni zájemci o astronomii a astrofyziku jsou srdečně zváni.

Sylabus přednášek Pavla Ševečka:
Lectures will cover basics of numerical solution of PDEs, using both Eulerian (FDM, FEM) and Lagrangian (SPH) approaches:
1) Finite difference method: Explicit vs. implicit schemes. Leapfrog integrator, predictor-corrector methods, Runge-Kutta, Bulirsch-Stoer. Truncation error and stability. Boundary conditions. 2D and 3D problems. Solution of sparse linear systems.
2) Finite element method: Weak formulation of PDEs. Method of weighted residuals, Galerkin method. Mass and stiffness matrix. (Semi-)linearization, Picard iteration. Dirichlet and Neumann boundary conditions.
3) Smoothed particle hydrodynamics: SPH kernels. Discretization of hydrodynamic equations. Conservation laws vs. discretization error. Smoothing lengths, adaptive spatial resolution. Artificial viscosity. Surface representation and surface forces. Initial and boundary conditions, ghost particles. Efficient neighbour queries.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vybrané kapitoly z astrofyziky, Astronomický ústav UK, Přednáška 


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stopa mezinárodní stanice ISS nad jihozápadním obzorem

Další informace »