Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Astronomické okénko: Temná hmota

Astronomické okénko: Temná hmota

V rámci cyklu přednášek Astronomické okénko Martina Gembece se tentokrát zaměříme na temnou hmotu.

Místo konání akce: Dolní náměstí 600, Jablonec nad Nisou, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 07.02.2023 od 17:00

Skrytá látka, nebo též temná hmota je něco, co nedává vědcům spát. Je to něco,
o čem prakticky nic nevíme, a přitom je to všude ve vesmíru. Ovlivňuje to však chování tak velkých struktur jako jsou galaxie nebo celé kupy galaxií… Podíváme se na ni od počátků vesmíru a budeme ji zkoumat společně s největšími astrofyziky na obloze i hluboko pod zemí – v bývalém zlatém dolu i urychlovači LHC v CERN.

Kromě toho se zmíníme i o Fritzi Zwickym, který stál u počátků jejího zkoumání, od jehož narození v únoru uplyne 125 let. Je po něm pojmenována také přehlídka oblohy, která objevila mimo jiné kometu, která je právě nejlépe viditelnou kometou na noční obloze − C/2022 E3 (ZTF).
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Temná hmota, Skrytá látka, Přednáška 


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »