Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Beseda: Apollo 14 - s rikšou na Měsíci

Beseda: Apollo 14 - s rikšou na Měsíci


Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 07.02.2011 od 17:30 do 21:00

Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana
Vstup: Volný

40. výročí přistání pilotovaného letu Apolla 14 si připomeneme besedou s na slovo vzatými odborníky. Karel Pacner a Antonín Vítek rozeberou třetí přistání lidí na Měsíci v kontextu programu Apollo a zavzpomínají na posádku ve složení Alan Shepard, Stuart Roosa a Edgar Mitchell. Objasní také další podrobnosti devítidenní výpravy včetně použití dvojkolového transportéru, který nazvali rikšou.

Beseda v Americkém centru je součástí programů věnovaných letošním významným výročím NASA a pilotovaným kosmickým letům. V dalších programech si připomeneme 30. výročí letu prvního amerického raketoplánu a budeme sledovat poslední mise raketoplánů současné americké flotily.

Pozvánka (PDF)




« zpět na kalendář akcí



24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha při západu Slunce

Duha při západu Slunce, před Hlavním nádražím v Brně.

Další informace »