Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Částečné zatmění Slunce

Částečné zatmění Slunce

Za příznivého počasí pozorování částečného zatmění Slunce s podrobným výkladem.

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího Karlovy Vary
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 29.03.2025 od 11:30 do 13:00

Víte, že zatmění Slunce by se správně mělo nazývat "zatmění Země"?

Co se na obloze děje, proč k zatmění dochází, proč je jich tak málo a kdy bude další, to se dozvíte během pozorování zatmění Slunce na karlovarské hvězdárně.

Zajímavý úkaz budeme sledovat přímo pomocí speciálního dalekohledu i v teleskopické projekci.

Úkaz začne zhruba v 11:30, největší část slunečního kotouče (asi pětina) bude zakrytá kolem 12:15 a vše skončí krátce po 13:00.

VAROVÁNÍ:
Nepokoušejte se zatmění Slunce sledovat přímo očima ani přes sluneční brýle, a už v žádném případě dalekohledem bez speciálního filtru. Hrozí nevratné poškození zraku!




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Karlovy Vary


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře na Znojemsku

Další informace »