Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Den hvězdáren a planetárií + Messierovská noc

Den hvězdáren a planetárií + Messierovská noc

Poznejte zákulisí hvězdárny a planetária. Dozvíte se zajímavosti o bohaté historii hvězdárny. Pro zájemce proběhne Messierovská noc.

Místo konání akce: Jindřichův Hradec
Typ akce: Exkurze
Termín konání akce: 07.03.2025 od 14:00

Pátek 7. března | 14:00 – 22:00

14:00 – 16:30 pozorování Slunce a Venuše
17:00 Dinosauři: Příběh o přežití (pořad v planetáriu nejen pro děti)
19:00 Hvězdy faraonů (pořad v planetáriu)
19:00 – 22:00 pozorování noční oblohy
Vstupné dle ceníku

Messierovská noc (pouze na registraci)

22:00 – 3:00* pozorování Messierovských objektů
* variabilní konec dle zájmu. Koná se jen za jasného počasí.

Každý účastník dostane materiály a zaškrtávací tabulku objektů, které spatřil. Pozorování bude prokládáno přestávkami při teplých nápojích. Spatříme všech 110 Messierovských objektů?

Více na https://www.planetariumjh.cz/aktualne/den-hvezdaren-a-planetarii-messierovska-noc-i95.html




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Františka Nušla v Jindřichově Hradci


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha nad obzorem.

Širokoúhlý pohled na naši domovskou galaxii, jak se elegantně klene nad českým obzorem. Fascinuje mě, jak dokáže i běžný chytrý telefon z pevného stativu zachytit tak obrovské množství hvězd a prachových mračen, které jsou od nás vzdálené tisíce světelných let.

Další informace »