Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Den vlašimské hvězdárny - Astrobiologie aneb Jsme ve vesmíru sami?

Den vlašimské hvězdárny - Astrobiologie aneb Jsme ve vesmíru sami?

V pátek 12. května 2023 zveme na tradiční akci Den vlašimské hvězdárny spojenou s vědecko-populární přednáškou, tentokrát o kosmických vlivech na život na Zemi a o naději na mimozemský život na cizích planetách – přednášku s názvem „Astrobiologie aneb Jsme ve vesmíru sami?“ povede pan RNDr. Tomáš Petrásek, Ph.D. od 18:00 hodin.

Místo konání akce: Hvězdárna Vlašim
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.05.2023 od 18:00

RNDr. Tomáš Petrásek, Ph.D. (*1984) vystudoval neurobiologii na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze, v roce 2014 dokončil doktorské studium na 1. lékařské fakultě v oboru neurověd. Pracuje jako vědecký pracovník ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR a Národním ústavu duševního zdraví, přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy jako vysokoškolský pedagog, věnuje se popularizační činnosti (v oblasti astrobiologie aj.) v podobě článků a přednášek pro veřejnost. 

Den Vlašimské hvězdárny, přednáška Astrobiologie
Den Vlašimské hvězdárny, přednáška Astrobiologie

Po přednášce proběhne dětská soutěž o ceny a večerní pozorování. Pro zájemce o prohlídku meteorologických měřících přístrojů a slunečních hodin připravíme krátké opakované komentované prohlídky na pozemku hvězdárny odpoledne od 16:00 hodin. Celý páteční program je vhodný pro malé i dospělé návštěvníky.

Každoročně od začátku května připravují vlašimští amatérští astronomové pro širokou veřejnost exkurze na hvězdárnu spojené s pozorováním noční oblohy a výkladem demonstrátorů.

Každý pátek začíná program v 21:00 hodin, za příznivého počasí se uskuteční pozorování astronomickou technikou, stacionární dalekohled je umístěn v kupoli hvězdárny, mobilní dalekohledy je možné přepravit na pozemek či plošinu hvězdárny. Návštěvníci hvězdárny budou moci spatřit bájnou horu Blaník, výhled na ni byl zakryt přes šedesát let.

Na setkání pod hvězdnou oblohou se těšíme na vlašimské hvězdárně a také vás rádi uvítáme v naší astronomické pozorovací stanici v zámeckém parku 1. května 2023 na Májovkách ve Vlašimi!

Vlašimská astronomická společnost, o.p.s.

Pozvánka k vyvěšení v PDF.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Tomáš Petrásek, Vlašimská hvězdárna, Hvězdárna Vlašim, Přednáška 


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »