Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Den vlašimské hvězdárny zve malé i velké pod hvězdnou oblohu

Den vlašimské hvězdárny zve malé i velké pod hvězdnou oblohu

V pátek 16. května 2025 se Vlašim promění v bránu do vesmíru – místní hvězdárna totiž pořádá tradiční Den vlašimské hvězdárny, plný fascinující vědy, pozorování a zábavy pro celou rodinu. Návštěvníci se mohou těšit na odpoledne i večer nabité astronomií, zajímavostmi z meteorologie, a především – na poutavou hlavní přednášku o tajemném kosmickém záření!  

Místo konání akce: Hvězdárna Vlašim
Typ akce: Akce pro rodiny s dětmi
Termín konání akce: 16.05.2025 od 16:00

Od 16:00 do 18:00 hodin budou probíhat opakované prohlídky pozorovací techniky, komentované návštěvy meteorologických stanic a promítání videí o historii hvězdárny. Pokud počasí dovolí, návštěvníci nahlédnou i do Slunce – a to doslova, pomocí speciálního slunečního dalekohledu.

Hlavním bodem programu je v 18:00 hodin populárně-naučná přednáška „Poslové z neznáma: Kosmické záření“, kterou přiveze Ing. Alena Bakalová, Ph.D. z Fyzikálního ústavu AV ČR a ČVUT Praha. Jako výzkumnice v prestižním mezinárodním experimentu Observatoře Pierra Augera v Argentině přiblíží, odkud a jak k nám putují energetické částice. Proč jsou pro vědce tak důležité? A co všechno už o nich víme? Nejen to se návštěvníci dozvědí v bohaté obrazové prezentaci doplněné praktickou ukázkou detekce kosmického záření. Pro děti bude navíc připravena soutěž o ceny.

Večer, od 20:30 hodin, se za jasného počasí společně zahledíme ke hvězdám při večerním pozorování oblohy pomocí dalekohledů.

Den vlašimské hvězdárny je nejen oslavou vědy, ale i připomínkou tradice, právě v květnu si připomínáme otevření hvězdárny pro veřejnost v roce 1961 a vznik Vlašimské astronomické společnosti v roce 1991. Její činnost nese dál odkaz zakladatele Jana Zajíce, po němž byl dokonce pojmenován jeden z detektorů kosmického záření v Argentině a také planetka.

Přijďte si užít vesmír všemi smysly, posedět na zahradě hvězdárny, prohlédnout si oboje sluneční hodiny nebo se jen nechat unést krásou oblohy. Vstupné činí 100 Kč, pro děti 50 Kč.

Už teď se těšíme na společné setkání na hvězdárně ve Vlašimi.
 




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Vlašim


19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »