Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  EUV oči a naše Slunce

EUV oči a naše Slunce

Přednáška prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. Co bychom viděli na Slunci, pokud by naše oči byly citlivé v daleké ultrafialové oblasti? Je Slunce skutečně tou největší hrozbou pro naši civilizaci? Co se stalo v roce 1859 a co by se stalo dnes? Na tyto, a mnoho dalších otázek, se pokusí odpovědět tato přednáška doprovázená řadou unikátních obrazů a videí.

Místo konání akce: Vědecká knihovna v Olomouci, Bezručova 3
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.03.2019 od 17:00 do 19:00

Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. je český vědec, matematik a fotograf. Je vedoucím Odboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a členem Vědecké rady FSI VUT. Zabývá se především aplikovanou matematikou a matematickými metodami analýzy a zpracování digitálního obrazu, v čemž dosahuje celosvětových úspěchů. K nejznámějším patří například jeho revoluční snímky sluneční koróny při zatmění Slunce, které časopisu Nature publikoval na titulní stránce. V nedávné době zaznamenal další významný úspěch. Jím vyvinutý revoluční algoritmus nazvaný „Planckian Mapping - Noise Adaptive Fuzzy Equalization“ zpracovává s dosud nejvyšší kvalitou snímky slunce z dat pořízených americkou kosmickou sondou NASA SDO. Spolu s vědeckou činností se intenzivně věnuje také astrofotografii. Vesmírné úkazy a atmosférické jevy fotografoval při svých expedičních cestách na mnoha místech světa. Jako jediný pozorovatel na Zemi fotografoval například „kometu století“ ISON při jejím zániku nad Sluncem.

Z důvodu omezené kapacity přednáškového sálu doporučujeme rezervaci předem na https://www.vkol.cz/kalendar-akci-detail.php?akce=euv-oci-a-nase-slunce

Vstup zdarma.

Přednáška se koná v rámci výstavy fotografií Matematika ve službách astronomie.




« zpět na kalendář akcí



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »