Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  EUV oči a naše Slunce

EUV oči a naše Slunce

Přednáška prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc. Co bychom viděli na Slunci, pokud by naše oči byly citlivé v daleké ultrafialové oblasti? Je Slunce skutečně tou největší hrozbou pro naši civilizaci? Co se stalo v roce 1859 a co by se stalo dnes? Na tyto, a mnoho dalších otázek, se pokusí odpovědět tato přednáška doprovázená řadou unikátních obrazů a videí.

Místo konání akce: Vědecká knihovna v Olomouci, Bezručova 3
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.03.2019 od 17:00 do 19:00

Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. je český vědec, matematik a fotograf. Je vedoucím Odboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně a členem Vědecké rady FSI VUT. Zabývá se především aplikovanou matematikou a matematickými metodami analýzy a zpracování digitálního obrazu, v čemž dosahuje celosvětových úspěchů. K nejznámějším patří například jeho revoluční snímky sluneční koróny při zatmění Slunce, které časopisu Nature publikoval na titulní stránce. V nedávné době zaznamenal další významný úspěch. Jím vyvinutý revoluční algoritmus nazvaný „Planckian Mapping - Noise Adaptive Fuzzy Equalization“ zpracovává s dosud nejvyšší kvalitou snímky slunce z dat pořízených americkou kosmickou sondou NASA SDO. Spolu s vědeckou činností se intenzivně věnuje také astrofotografii. Vesmírné úkazy a atmosférické jevy fotografoval při svých expedičních cestách na mnoha místech světa. Jako jediný pozorovatel na Zemi fotografoval například „kometu století“ ISON při jejím zániku nad Sluncem.

Z důvodu omezené kapacity přednáškového sálu doporučujeme rezervaci předem na https://www.vkol.cz/kalendar-akci-detail.php?akce=euv-oci-a-nase-slunce

Vstup zdarma.

Přednáška se koná v rámci výstavy fotografií Matematika ve službách astronomie.




« zpět na kalendář akcí



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »