Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Evropská noc vědců ve Vlašimi

Evropská noc vědců ve Vlašimi

Program Noci vědců v atraktivním prostředí hvězdárny ve Vlašimi připravuje Vlašimská astronomická společnost o.p.s.

Místo konání akce: Blanická 1095, Vlašim, Česko
Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 30.09.2022 od 16:00 do 22:00

V pátek 30. září 2022 se připojíme ke stovkám vědeckých a univerzitních pracovišť v Evropě s akcí pro návštěvníky Evropské Noci vědců ve Vlašimi:

* 16:00 – 18:00 budou aktivity a exkurze na pozemku hvězdárny. Pod vedením Jana Urbana poznáme, že počasí se dá zkoumat všemi smysly;

* v 18:30 začíná přednáška "Všemi smysly (kvantová mechanika)", kterou si pro návštěvníky hvězdárny připravil doc. Mgr. Tomáš Mančal, Ph. D., vědec z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a rodák z Vlašimi.
V přednášce se projdeme od Heisenbergova údajného vnuknutí na ostrově Helgoland v Severním moři v roce 1925, kde kvantová mechanika spatřila světlo světa, přes Einsteinův odpor k závěrům kvantové teorie až po teorii paralelních vesmírů. Většina výkladů kvantové mechaniky bere vážně dobře známou realitu – částice a vlny – a snaží se na ni napasovat nepochopitelný kvantový svět. My se naopak pokusíme vzít vážně kvantovou mechaniku a vysvětlit, jak se z ní vynořuje svět, který dobře známe. Ukážeme, jakou roli v tom hraje naše smyslová omezenost. Posluchač bude pak moci sám zvážit, zdali si paralelní vesmíry zaslouží odstřihnout Ockhamovou břitvou, či zda je bude chtít začlenit do své představy reality.

* Na závěr přednášky v 19:30 proběhne soutěž o ceny pro děti.

* v 20:00 začíná večerní pozorování oblohy a prohlídka hvězdárny.

Noc vědců 2022 ve Vlašimi
Noc vědců 2022 ve Vlašimi
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vlašim, Noc vědců


49. vesmírný týden 2022

49. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 12. do 11. 12. 2022. Měsíc bude v úplňku a zakryje Uran a Mars. Jupiter a Saturn jsou večer poblíž jihu. Aktivita Slunce se mírně zvýšila. Kosmická loď Orion se vrací k Zemi. Na čínské kosmické stanici proběhla výměna posádek. Startuje evropská meteorologická družice třetí generace. Před 50 lety startovala k Měsíci poslední mise Apollo 17. Česká astronomická společnost slaví 105 let existence.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn se skywatcher 130/900 a svbony sv305 pro

Další informace »