Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Hrátky s Newtonem

Hrátky s Newtonem

Jaké představy měli naši předkové o uspořádání vesmíru? Jak si vysvětlovali pohyb „světel“ po obloze? Nakonec to byl Newton, kdo popsal gravitaci, ale jak se vlastně tělesa podle jeho zákonů pohybují?

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Nové Město, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 09.12.2019 od 16:30 do 19:00

127706.png

Je sluneční soustava stabilní? Může si planeta zachytit nový měsíc? Co kdyby naší soustavou proletěla cizí hvězda? Po jakých drahách kolem sebe obíhají složky dvojhvězdy? Může existovat čtyřhvězda? Toto vše a mnoho dalších případů uvidíme na vlastní oči díky počítačové simulaci, včetně Klempererových rozet a doslovného baletu hvězdných systémů v aréně gravitace.

Přednáší Miloslav Špecián




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Isaac Newton


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »