Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jan Hollan - Proč se otepluje, čím se mění chod počasí u nás? Co s tím?

Jan Hollan - Proč se otepluje, čím se mění chod počasí u nás? Co s tím?

RNDr. Jan Hollan, Ph.D. je fyzik, který se dlouhodobě zabývá změnou klimatu a globálním oteplováním naší planety. Pracuje v centru pro výzkum globální změny AVČR – CzechGlobe. Ve své přednášce se mimo jiné dotkne i důsledků globálního oteplování pro naši republiku, například trendu narůstajícího sucha a klesání hladiny podzemních vod.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 05.03.2020 od 18:00 do 19:30

Kdo dobře neví, co to je a jak funguje skleníkový jev, ten dokáže nad klimatickou krizí mávat rukou - třeba přejde. Nepřejde. Bude už jen horší. Naštěstí si už nezvyklého počasí i nouze o vodu všímají také Češi. Jen jim málokdo říká, čím to je. Podstatné je, aby od zájmu pokročili k činům - věda říká, že oteplování ještě jde zastavit, než bude naprosto katastrofální, ale jen když během pár desítek let prakticky přestaneme užívat fosilní paliva. K mladým, kteří to požadují, se musí připojit i jejich rodiče, ba i pra(pra)rodiče, i kdyby to měli "už za pár".
Jan Hollan jako fyzik studuje globální oteplení, jeho dopady a prevenci již od r. 1984, třicet let o tom přednáší a píše.
Cena vstupného je 60 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 40 Kč. Místa v přednáškovém sále je možné rezervovat přes internetové stránky www.hvezdarnazdanice.cz .




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Klimatické změny


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »