Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jan Hollan - Proč se otepluje, čím se mění chod počasí u nás? Co s tím?

Jan Hollan - Proč se otepluje, čím se mění chod počasí u nás? Co s tím?

RNDr. Jan Hollan, Ph.D. je fyzik, který se dlouhodobě zabývá změnou klimatu a globálním oteplováním naší planety. Pracuje v centru pro výzkum globální změny AVČR – CzechGlobe. Ve své přednášce se mimo jiné dotkne i důsledků globálního oteplování pro naši republiku, například trendu narůstajícího sucha a klesání hladiny podzemních vod.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 05.03.2020 od 18:00 do 19:30

Kdo dobře neví, co to je a jak funguje skleníkový jev, ten dokáže nad klimatickou krizí mávat rukou - třeba přejde. Nepřejde. Bude už jen horší. Naštěstí si už nezvyklého počasí i nouze o vodu všímají také Češi. Jen jim málokdo říká, čím to je. Podstatné je, aby od zájmu pokročili k činům - věda říká, že oteplování ještě jde zastavit, než bude naprosto katastrofální, ale jen když během pár desítek let prakticky přestaneme užívat fosilní paliva. K mladým, kteří to požadují, se musí připojit i jejich rodiče, ba i pra(pra)rodiče, i kdyby to měli "už za pár".
Jan Hollan jako fyzik studuje globální oteplení, jeho dopady a prevenci již od r. 1984, třicet let o tom přednáší a píše.
Cena vstupného je 60 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 40 Kč. Místa v přednáškovém sále je možné rezervovat přes internetové stránky www.hvezdarnazdanice.cz .
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Klimatické změny


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »