Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jan Hollan - Proč se otepluje, čím se mění chod počasí u nás? Co s tím?

Jan Hollan - Proč se otepluje, čím se mění chod počasí u nás? Co s tím?

RNDr. Jan Hollan, Ph.D. je fyzik, který se dlouhodobě zabývá změnou klimatu a globálním oteplováním naší planety. Pracuje v centru pro výzkum globální změny AVČR – CzechGlobe. Ve své přednášce se mimo jiné dotkne i důsledků globálního oteplování pro naši republiku, například trendu narůstajícího sucha a klesání hladiny podzemních vod.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 05.03.2020 od 18:00 do 19:30

Kdo dobře neví, co to je a jak funguje skleníkový jev, ten dokáže nad klimatickou krizí mávat rukou - třeba přejde. Nepřejde. Bude už jen horší. Naštěstí si už nezvyklého počasí i nouze o vodu všímají také Češi. Jen jim málokdo říká, čím to je. Podstatné je, aby od zájmu pokročili k činům - věda říká, že oteplování ještě jde zastavit, než bude naprosto katastrofální, ale jen když během pár desítek let prakticky přestaneme užívat fosilní paliva. K mladým, kteří to požadují, se musí připojit i jejich rodiče, ba i pra(pra)rodiče, i kdyby to měli "už za pár".
Jan Hollan jako fyzik studuje globální oteplení, jeho dopady a prevenci již od r. 1984, třicet let o tom přednáší a píše.
Cena vstupného je 60 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 40 Kč. Místa v přednáškovém sále je možné rezervovat přes internetové stránky www.hvezdarnazdanice.cz .
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Klimatické změny


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše pase Kuřátka

Večernice s Kuřátky.. Nikon 7200/Tamron 150-600/ISO 3200/clona 5/čas 1,3 s na doštelování použity střídavě programy Siril, Rawtherepee,Darktable a Gimp

Další informace »