Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jiří Grygar - Ebycikl po stopách M. R. Štefánika

Jiří Grygar - Ebycikl po stopách M. R. Štefánika

Přednáška o úžasné osobnosti, astronomovi a politikovi, bez kterého by nevzniklo Československo, M. R. Štefánikovi.

Místo konání akce: Kulturní dům Ždánice
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.03.2020 od 16:00 do 17:30

M. R. Štefánik [*1880] vystudoval v Praze na UK astronomii a po promoci získal místo na francouzské observatoři v Meudonu u Paříže. Pozoroval Slunce na observatoři na vrcholu Mt. Blanku a pořádal expedice za úplnými zatměními Slunce do vzdálených míst (Uzbekistán, Brazílie, Tahiti atd.). Za své výzkumy obdržel dvě prestižní francouzské astronomické ceny.
Když započala I. světová válka, seznámil se s TGM a Dr. E. Benešem. Prosadil, že se spojí síly českých a slovenských vlastenců doma i v cizině s cílem vytvořit společný samostatný stát. Štefánik pro tento plán získal podporu premiéra i prezidenta Francie a premiéra i krále Itálie, organizoval cs. legie na frontách v Itálii, Francii i Rusku a od krajanů v USA získával pro legie finanční podporu.
Po skončení války se účastnil mírových jednání, kdy se mu podařilo získat Žitný ostrov pro Slovensko a Podkarpatskou Rus pro Československo. Při návratu do vlasti v květnu 1919 zahynul při přistání letadla poblíž Bratislavy. Jeho zásluhy o vznik Československa byly rozhodující.
Astronomická spanilá jízda EBICYKL zorganizovala v r. 2011 dvě cyklistické expedice po jeho stopách na Tahiti a na Slovensku.
Pro očekávaný velký zájem proběhne tato přednáška nikoliv na hvězdárně, ale v sále Kulturního domu ve Ždánicích a začátek bude již v 16:00 hodin. Protože přednáška nebude na hvězdárně, není možné rezervovat si místa v sále standardně prostřednictvím rezervačního systému na internetových stránkách naší hvězdárny, ale pouze prostřednictvím E-mailu hvezdarna@muzdanice.cz , nebo telefonicky.
Cena vstupného je 60 Kč, senioři a invalidé 40 Kč, děti a studenti mají vstup zdarma.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Milan Rastislav Štefánik


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »