Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jiří Grygar - Ebycikl po stopách M. R. Štefánika

Jiří Grygar - Ebycikl po stopách M. R. Štefánika

Přednáška o úžasné osobnosti, astronomovi a politikovi, bez kterého by nevzniklo Československo, M. R. Štefánikovi.

Místo konání akce: Kulturní dům Ždánice
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.03.2020 od 16:00 do 17:30

M. R. Štefánik [*1880] vystudoval v Praze na UK astronomii a po promoci získal místo na francouzské observatoři v Meudonu u Paříže. Pozoroval Slunce na observatoři na vrcholu Mt. Blanku a pořádal expedice za úplnými zatměními Slunce do vzdálených míst (Uzbekistán, Brazílie, Tahiti atd.). Za své výzkumy obdržel dvě prestižní francouzské astronomické ceny.
Když započala I. světová válka, seznámil se s TGM a Dr. E. Benešem. Prosadil, že se spojí síly českých a slovenských vlastenců doma i v cizině s cílem vytvořit společný samostatný stát. Štefánik pro tento plán získal podporu premiéra i prezidenta Francie a premiéra i krále Itálie, organizoval cs. legie na frontách v Itálii, Francii i Rusku a od krajanů v USA získával pro legie finanční podporu.
Po skončení války se účastnil mírových jednání, kdy se mu podařilo získat Žitný ostrov pro Slovensko a Podkarpatskou Rus pro Československo. Při návratu do vlasti v květnu 1919 zahynul při přistání letadla poblíž Bratislavy. Jeho zásluhy o vznik Československa byly rozhodující.
Astronomická spanilá jízda EBICYKL zorganizovala v r. 2011 dvě cyklistické expedice po jeho stopách na Tahiti a na Slovensku.
Pro očekávaný velký zájem proběhne tato přednáška nikoliv na hvězdárně, ale v sále Kulturního domu ve Ždánicích a začátek bude již v 16:00 hodin. Protože přednáška nebude na hvězdárně, není možné rezervovat si místa v sále standardně prostřednictvím rezervačního systému na internetových stránkách naší hvězdárny, ale pouze prostřednictvím E-mailu hvezdarna@muzdanice.cz , nebo telefonicky.
Cena vstupného je 60 Kč, senioři a invalidé 40 Kč, děti a studenti mají vstup zdarma.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Milan Rastislav Štefánik


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »