Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jiří Grygar - Ebycikl po stopách M. R. Štefánika

Jiří Grygar - Ebycikl po stopách M. R. Štefánika

Přednáška o úžasné osobnosti, astronomovi a politikovi, bez kterého by nevzniklo Československo, M. R. Štefánikovi.

Místo konání akce: Kulturní dům Ždánice
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.03.2020 od 16:00 do 17:30

M. R. Štefánik [*1880] vystudoval v Praze na UK astronomii a po promoci získal místo na francouzské observatoři v Meudonu u Paříže. Pozoroval Slunce na observatoři na vrcholu Mt. Blanku a pořádal expedice za úplnými zatměními Slunce do vzdálených míst (Uzbekistán, Brazílie, Tahiti atd.). Za své výzkumy obdržel dvě prestižní francouzské astronomické ceny.
Když započala I. světová válka, seznámil se s TGM a Dr. E. Benešem. Prosadil, že se spojí síly českých a slovenských vlastenců doma i v cizině s cílem vytvořit společný samostatný stát. Štefánik pro tento plán získal podporu premiéra i prezidenta Francie a premiéra i krále Itálie, organizoval cs. legie na frontách v Itálii, Francii i Rusku a od krajanů v USA získával pro legie finanční podporu.
Po skončení války se účastnil mírových jednání, kdy se mu podařilo získat Žitný ostrov pro Slovensko a Podkarpatskou Rus pro Československo. Při návratu do vlasti v květnu 1919 zahynul při přistání letadla poblíž Bratislavy. Jeho zásluhy o vznik Československa byly rozhodující.
Astronomická spanilá jízda EBICYKL zorganizovala v r. 2011 dvě cyklistické expedice po jeho stopách na Tahiti a na Slovensku.
Pro očekávaný velký zájem proběhne tato přednáška nikoliv na hvězdárně, ale v sále Kulturního domu ve Ždánicích a začátek bude již v 16:00 hodin. Protože přednáška nebude na hvězdárně, není možné rezervovat si místa v sále standardně prostřednictvím rezervačního systému na internetových stránkách naší hvězdárny, ale pouze prostřednictvím E-mailu hvezdarna@muzdanice.cz , nebo telefonicky.
Cena vstupného je 60 Kč, senioři a invalidé 40 Kč, děti a studenti mají vstup zdarma.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Milan Rastislav Štefánik


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše pase Kuřátka

Večernice s Kuřátky.. Nikon 7200/Tamron 150-600/ISO 3200/clona 5/čas 1,3 s na doštelování použity střídavě programy Siril, Rawtherepee,Darktable a Gimp

Další informace »