Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Jupiter a Saturn

Jupiter a Saturn

Proč těmto planetám říkáme plynní obři? Jak je to se silou magnetického pole Jupiteru? A proč se k planetě nemůže přiblížit živá bytost?

Místo konání akce: Hvězdárna Františka Krejčího, Karlovy Vary - Hůrky
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 20.11.2024 od 19:15

Jsou obří, zvláštní a pravděpodobně i o chlup starší než ostatní planety Sluneční soustavy. I přes svoji mohutnost jsou vlastně celkem řídké. Mají polární záře i prstence. Desítky jejich měsíců jsou uvězněné asteroidy. Dokážou zhltnout obří meteorit i celou kometu. Takové jsou planety Jupiter a Saturn, které je v těchto dnech možné pozorovat na noční obloze. Vydaly se k nim sondy, které čelily extrémním podmínkám, aby nám poslaly unikátní vědecké informace i dechberoucí snímky. Na některých měsících těchto obřích planet se může v oceánech hluboko pod kilometry ledu skrývat život.

O tajemstvích planetárních obrů Jupiteru a Saturnu bude vyprávět odborný pracovník hvězdárny a popularizátor astronomie a kosmonautiky Jaroslav Maxa.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdárna Karlovy Vary, Přednáška 


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »