Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kosmické mikrovlnné záření jako tepelné záření mezigalaktického prachu

Kosmické mikrovlnné záření jako tepelné záření mezigalaktického prachu

Kosmické mikrovlnné záření se standardně interpretuje jako reliktní záření pocházející z Velkého Třesku. Ve své přednášce se budu zabývat alternativním kosmologickým modelem, ve kterém se kosmické mikrovlnné záření vysvětluje jako tepelné záření mezigalaktického prachu.

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Nové Město, Praha, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 18.10.2019 od 15:50 do 16:35

V této přednášce bude prezentováno, že v tomto modelu je světlo vyzařované galaxiemi částečně pohlcováno mikroskopickými prachovými částicemi v mezigalaktickém prostoru, které se zahřívají a vyzařují tepelné záření. Spočtená teplota mezigalaktického prachu je 2.776 K a liší se od naměřené teploty o méně než 2%. V důsledku probíhající expanze vesmíru teplota prachu není konstantní, ale se zvětšujícím se objemem vesmíru klesá, obdobně jako v modelu Velkého Třesku. Prezentovaný kosmologický model vysvětluje tepelné fluktuace kosmického mikrovlnného záření nerovnoměrným zahříváním mezigalaktického prachu způsobeným nerovnoměrným rozložením galaxií ve vesmíru. Polarizační anomálie záření jsou pak přičítány působení magnetického pole okolo velkých vesmírných struktur, jako jsou klastry a superklastry.

Přednáší RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kosmický prach, Přednáška 


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »