Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kosmické mikrovlnné záření jako tepelné záření mezigalaktického prachu

Kosmické mikrovlnné záření jako tepelné záření mezigalaktického prachu

Kosmické mikrovlnné záření se standardně interpretuje jako reliktní záření pocházející z Velkého Třesku. Ve své přednášce se budu zabývat alternativním kosmologickým modelem, ve kterém se kosmické mikrovlnné záření vysvětluje jako tepelné záření mezigalaktického prachu.

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Nové Město, Praha, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 18.10.2019 od 15:50 do 16:35

V této přednášce bude prezentováno, že v tomto modelu je světlo vyzařované galaxiemi částečně pohlcováno mikroskopickými prachovými částicemi v mezigalaktickém prostoru, které se zahřívají a vyzařují tepelné záření. Spočtená teplota mezigalaktického prachu je 2.776 K a liší se od naměřené teploty o méně než 2%. V důsledku probíhající expanze vesmíru teplota prachu není konstantní, ale se zvětšujícím se objemem vesmíru klesá, obdobně jako v modelu Velkého Třesku. Prezentovaný kosmologický model vysvětluje tepelné fluktuace kosmického mikrovlnného záření nerovnoměrným zahříváním mezigalaktického prachu způsobeným nerovnoměrným rozložením galaxií ve vesmíru. Polarizační anomálie záření jsou pak přičítány působení magnetického pole okolo velkých vesmírných struktur, jako jsou klastry a superklastry.

Přednáší RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc., Geofyzikální ústav AV ČR
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Kosmický prach


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »