Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kosmologie - otázky a odpovědi

Kosmologie - otázky a odpovědi

Letos se opět pokusím o přehled pokroku v kosmologii a příbuzných oborech. Tentokrát bych se chtěl soustředit hlavně na pozorování evoluce různých objektů v pozorovaném vesmíru i jeho vývoj jako celku. Přednáší RNDr. Vladimír Wagner, CSc. (ÚJF Řež)

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR Žitná 25, Praha 1
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.01.2020 od 17:00 do 19:00

Jde totiž o jeden z důležitých důkazů existence jeho hustého a horkého počátku. Připomeneme si i zlomové události v detekci gravitačních vln a zkoumání objektů, které je vyzařují. Zde se dá očekávat další významný pokrok v nejbližších letech, kdy se naplno rozběhne nový detektor gravitačních vln KAGRA. Velký pokrok se podařil i při zkoumání procesů, které produkují částice a záření těch nejvyšších energií. V částicové fyzice značně pokročilo zkoumání neutrin, experiment KATRIN snížil limitu na hmotnost neutrina. V laboratoři CERN probíhá modernizace a vylepšení celého systému urychlovačů končících tím největším LHC. Stejně tak se vylepšují detekční systémy využívající srážky protonů i těžkých jader urychlených tímto urychlovačem. Nové informace důležité pro novou fyziku za Standardním modelem tak zatím přicházejí ze zpracování dat s předchozích let.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kosmologie


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »