Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kosmologie - otázky a odpovědi

Kosmologie - otázky a odpovědi

Letos se opět pokusím o přehled pokroku v kosmologii a příbuzných oborech. Tentokrát bych se chtěl soustředit hlavně na pozorování evoluce různých objektů v pozorovaném vesmíru i jeho vývoj jako celku. Přednáší RNDr. Vladimír Wagner, CSc. (ÚJF Řež)

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR Žitná 25, Praha 1
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.01.2020 od 17:00 do 19:00

Jde totiž o jeden z důležitých důkazů existence jeho hustého a horkého počátku. Připomeneme si i zlomové události v detekci gravitačních vln a zkoumání objektů, které je vyzařují. Zde se dá očekávat další významný pokrok v nejbližších letech, kdy se naplno rozběhne nový detektor gravitačních vln KAGRA. Velký pokrok se podařil i při zkoumání procesů, které produkují částice a záření těch nejvyšších energií. V částicové fyzice značně pokročilo zkoumání neutrin, experiment KATRIN snížil limitu na hmotnost neutrina. V laboratoři CERN probíhá modernizace a vylepšení celého systému urychlovačů končících tím největším LHC. Stejně tak se vylepšují detekční systémy využívající srážky protonů i těžkých jader urychlených tímto urychlovačem. Nové informace důležité pro novou fyziku za Standardním modelem tak zatím přicházejí ze zpracování dat s předchozích let.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kosmologie


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »