Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kosmologie - otázky a odpovědi

Kosmologie - otázky a odpovědi

Letos se opět pokusím o přehled pokroku v kosmologii a příbuzných oborech. Tentokrát bych se chtěl soustředit hlavně na pozorování evoluce různých objektů v pozorovaném vesmíru i jeho vývoj jako celku. Přednáší RNDr. Vladimír Wagner, CSc. (ÚJF Řež)

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR Žitná 25, Praha 1
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.01.2020 od 17:00 do 19:00

Jde totiž o jeden z důležitých důkazů existence jeho hustého a horkého počátku. Připomeneme si i zlomové události v detekci gravitačních vln a zkoumání objektů, které je vyzařují. Zde se dá očekávat další významný pokrok v nejbližších letech, kdy se naplno rozběhne nový detektor gravitačních vln KAGRA. Velký pokrok se podařil i při zkoumání procesů, které produkují částice a záření těch nejvyšších energií. V částicové fyzice značně pokročilo zkoumání neutrin, experiment KATRIN snížil limitu na hmotnost neutrina. V laboratoři CERN probíhá modernizace a vylepšení celého systému urychlovačů končících tím největším LHC. Stejně tak se vylepšují detekční systémy využívající srážky protonů i těžkých jader urychlených tímto urychlovačem. Nové informace důležité pro novou fyziku za Standardním modelem tak zatím přicházejí ze zpracování dat s předchozích let.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kosmologie


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »