Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Kurt Gödel - přínos matematice, filosofii a kosmologii

Kurt Gödel - přínos matematice, filosofii a kosmologii

Přednáška o slavném brněnském rodákovi, matematikovi Kurtu Gödelovi, největším logikovi všech dob. Přednáší prof. RNDr. Jan Novotný, CSc., RNDr. Blažena Švandová, Ph.D.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 23.07.2020 od 18:00 do 19:30

Brněnský rodák Kurt Gödel se stal slavný pracemi o formalizaci logických systémů. Jeho věta o neúplnosti z r. 1931 patří k nejpozoruhodnějším výsledkům matematiky 20. století, neboť její součástí je mimo jiné náčrt principu programování počítačů. Filosoficky se týká základů vědeckého poznávání, které lze do nekonečna rozšiřovat překonáváním rozporů a paradoxů, ale které nikdy nemůže dospět do konečného stadia úplnosti. Méně známé, ale nikoli méně pozoruhodné je Gödelovo kosmologické řešení Einsteinových rovnic s časovou smyčkou; v Gödelově vesmíru by bylo možné cestovat časem do minulosti.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kurt Gödel


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »