Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Mikroexpedice Amatérské prohlídky oblohy 2024

Mikroexpedice Amatérské prohlídky oblohy 2024 - ZRUŠENO

Chcete zažít Astronomickou expedici na vlastní kůži? Nesplňujete věkový limit 15-26 let, který požadujeme pro přijetí na Astronomickou expedici? Nevadí, pak je pro vás Mikroexpedice Amatérské prohlídky oblohy! 1. ročník se bude konat 12. - 14. 4. 2024 opět v obci Sítiny nedaleko Ústí nad Orlicí! 0. ročník proběhl vloni a zde si o něm můžete přečíst více.

Místo konání akce: Svatý Jiří-Choceň 1, Česko
Typ akce: Astronomické setkání
Termín konání akce: 12.04.2024 od 18:00 – 14.04.2024 do 12:00

Znáte Astronomickou expedici, kterou každý rok pořád Amatérská prohlídka oblohy (APO)? Tato akce pro mládež ve věku 15-26 let probíhá již 66. rokem a my ji chceme i letos pořádat ve víkendové podobě pro všechny zájemce o astronomii nehledě na jejich věku. Mikroexpedice se bude konat na pozemku v obci Sítiny nedaleko Chocně, kde letos bude již potřetí probíhat Astronomická expedice.

Půjde tedy o pozorovací víkend, který bude napěchovaný přednáškami renomovaných odborníků a v pátek a v sobotu večer bude za příznivého počasí probíhat pozorování noční oblohy s technikou, kterou si sami přivezete a kterou poskytne APO. Po celou dobu bude zajištěno stravování. Nocleh je možný ve stanu, který si sami přivezete, na zahradě pozemku nebo například na matraci a ve spacáku kdekoliv v budově.

Cesta do Sítin

Do Sítin se dá nejlépe dostat autem, přičemž parkovat se dá přímo u pozemku. Nejlepší spojení do Sítin je pak vlakem do Chocně, odkud se dá pokračovat autobusem nebo přímo domluvit s někým, kdo pojede autem, na nějakém vyzvednutí. Z Chocně jsou Sítiny už pak jen cca 5 minut autem. Při plánování trasy doporučujeme využít službu Mapy.cz nebo Google Mapy.

Stravování

Stravování zajistí profesionální kuchař. V den příjezdu nás bude čekat večeře a půlnočka. V případě nepříznivého počasí pro pozorování si opečeme ještě špekáček u táboráku. V sobotu nás bude čekat snídaně, oběd, večeře a opět půlnočka. V neděli pak snídaně a oběd. Na místě bude možné si uvařit kávu nebo čaj, připravit vodu či vodu se sirupem. Pro stravování si doporučujeme přivézt vlastní ešus nebo talířek s příborem a hrnek na pití, avšak nějaké omezené množství nádobí se na místě najde! 

Nocleh

Nocleh je možný ve vlastním stanu na pozemku nebo po domluvě na matraci uvnitř budovy, kde bude probíhat i další program. V případě velkého zájmu o nocleh uvnitř se budeme muset nějak spravedlivě rozdělit.

Mikroexpedice je bohužel z organizačních důvodů letos ZRUŠENA!

 

V případě zájmu o další informace nás kontaktujte na e-mailu apo@astronomie.cz.

Pro aktuální informace sledujte naši facebookovou stránku a stránky České astronomické společnosti.


 




« zpět na kalendář akcí

Štítky: APO, Amatérská prohlídka oblohy, Mikroexpedice APO


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »