Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Názorný a interaktivní Den Země hrou v Geoparku

Názorný a interaktivní Den Země hrou v Geoparku


Typ akce: Nezařazeno
Termín konání akce: 25.04.2013 od 9:00 do 15:00

Čtvrtek 25. 4. 2013, 9:00–15:00 hod.
Areál Geofyzikálního ústavu AV ČR, Boční II/1401, Praha 4-Spořilov

V Geoparku GFÚ v Praze na Spořilově návštěvníci naleznou široké spektrum hlavních horninových typů, ilustrujících vliv procesů probíhajících v kůře naší planety na jejich výslednou podobu. Připraveny budou také modely geologických procesů jako například aktivní explozivní vulkán, tzv. pískový vulkán, tvorba vulkanické prohlubně neboli kaldery, zemětřesení na stole, vydupej/vyskákej si svoje vlastní malé zemětřesení a hned ho zaznamenej apod. Vše doprovodí výklad odborníků z Geofyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i.

K programu se připojí taktéž vědečtí pracovníci ze sousedících akademických ústavů. Pracovníci Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. v areálu Geoparku umístí přenosný dalekohled na pozorování Slunce nebo v případě zatažené oblohy na pozorování okolních pozemských předmětů. Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v. v. i., připraví ukázku současného i původního měření základních meteorologických prvků, tj. teploty, vlhkosti, tlaku vzduchu a měření rychlosti větru a seznámí účastníky s detekcí oblačnosti.

Atmosféru oslav věnovaných planetě Zemi doplní i další stánky neziskových organizací.

Vstup na akci je možný i bez předchozí rezervace. Vítáni jsou jak žáci a studenti základních i středních škol, tak široká veřejnost. Program je velmi vhodný pro školní skupiny, které je vhodné předem ohlásit Ing. Martině Dulové e-mailem na adrese: dulova@ssc.cas.cz a rezervovat konkrétní hodinu návštěvy Geoparku.

Akce se koná za každého počasí, když nebude hezky, budou modely a stánky umístěny do budovy Geofyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i.
Web ústavu



« zpět na kalendář akcí

Štítky: Astronomický ústav AV ČR


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »