Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Noc vědců na FPF SU v Opavě

Noc vědců na FPF SU v Opavě

Letošní Noc vědců proběhne v Opavě hned na dvou místech, jednak v Obchodním centru Breda a pak také v hlavní budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě na Bezručově náměstí 13.

Místo konání akce: Opava, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.10.2017 od 17:00 do 22:00

Program:
1. Hlavní budova FPF SU v Opavě, Bezručovo náměstí 13


Ústav fyziky FPF:

17.00 „Mobilita ve vesmíru a ve fyzice“, Dr. Jiří Kovář, přednáška – diskuze, posluchárna B1, 45 minut
Anotace:
Prodiskutujeme poznávání fyzikálních zákonitostí týkajících se makroskopických a mikroskopických pohybů ve vesmírů, způsob práce a sdílení informací od starověkých badatelů až po moderní vědce.


17.45 „Jak porovnat historické a soudobé fotografie Opavy?“, doc. Stanislav Hledík, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Zkusili jste se někdy postavit na místo, odkud byl pořízen snímek třeba před 70 lety, a ten porovnat s Vámi pořízenou fotografií? Pokud ano, asi jste zjistili, že to není až tak snadné. Kromě odlišných optických parametrů kamery jste pravděpodobně nestáli na přesně stejném místě a nemířili aparátem přesně do míst jako tehdejší fotograf. Kromě toho se
fotografovaná scéna mohla dosti významně změnit. V přednášce se dozvíte, jak lze tyto dvojice snímků pomocí exaktních metod slícovat, a sami si lícování obrazu prakticky vyzkoušet.


20.00 – 22.00 Pozorování na fakultní hvězdárně WHOO! (http://whoo.slu.cz ), Dr. Tomáš Gráf, Dr. Hana Kučáková a studenti, pouze za jasného počasí, jinak projekce filmů s astronomickou tématikou v místnosti 404.


Ústav informatiky FPF:
18.25 „Kdo s koho?“, doc. Sosík, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Vývoj umělé inteligence v deskových hrách od dob Marie Terezie po současnost.

19.15 „Informatika léčí!“, Dr. Blahuta, Mgr. Skácel, přednáška, posluchárna B1, 40 minut
Anotace:
Včasná diagnostika Alzheimerovy choroby významně prodlužuje kvalitu života pacienta. Doktorská práce Dr. Blahuty napomáhá doktorům tuto zákeřnou chorobu diagnostikovat. Práce Mgr. Skácela, která se zabývá počítačovou analýzou a klasifikací rizikových aterosklerotických plátů pomáhá předejít mozkové mrtvici. Jednou možná zachrání život i vám.


2. dočasná Galerie FPF SU v Opavě, OC Breda (u České pošty)

Ústav archeologie FPF:
17.00 „Vampyrismus: nálezy hrobů pod OC Breda“, Mgr. Petr Rataj, prezentace, 30 minut

Ústav informatiky FPF:
17.30 „Mobilní roboti na zemi i ve vzduchu“, Mgr. Martinů, Mgr. Martínek, Dr. Langer, praktická ukázka robotů, 30 minut
Anotace: Prezentace robotů Khepera IV a dronů doplněná přednáškou o schopnostech a aplikačních možnostech jak pozemních, tak létajících robotických systémů.

Ústav archeologie FPF:
18.00 „Unikátní nálezy rádel pod OC Breda“, Mgr. Jan Pavelka, prezentace, 30 minut


Vstup na všechny akce v rámci Noci vědců 2017 je zdarma, místní organizátor (FPF SU v Opavě) si vyhrazuje právo akci uzavřít po naplnění kapacity poslucháren a dalších míst konání.
Kontakt: Tomáš Gráf, tomas.graf@fpf.slu.cz , +420 734 268 124

 




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Noc vědců 2017


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »