Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Noc vědců v Oddělení galaxií

Noc vědců v Oddělení galaxií

Všechno, co chcete vědět o vesmíru, na jednom místě aneb zveme vás v rámci Noci vědců na pražské pracoviště Astronomického ústavu AV ČR, kde vědci pracují v Oddělení galaxií. K dispozici pro diskuze a vaše otázky zde budou vědečtí pracovníci. Už nyní můžeme např. slíbit účast vedoucího oddělení Dr. Richarda Wünsche a také Dr. Soni Ehlerové, která zastupuje Českou republiku v Radě Evropské jižní observatoře (ESO).

Místo konání akce: Astronomický ústav AV ČR Praha
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 27.09.2024 od 18:00 do 22:00

V 18 hodin začínáme přednáškou Dr. Václava Pavlíka na téma "Vesmírné proměny aneb hvězdy a hvězdné kupy nežijí zrovna nudně".

Po přednášce až do 22 hodin pak bude možné s našimi vědci strávit společný čas. A uvaříme vám k tomu kávu. Na tomto pracovišti ústavu zkoumáme galaxie se zaměřením na vývoj plynu a tvorbu hvězd, černé díry v centrech galaxií i ve dvojhvězdách a gravitační vlny. Pomáháme provozovat velké pozemní observatoře (ALMA) a účastníme se několika kosmických misí (ESA). A když nebudete mít otázku, vůbec nevadí. Naši vědci svojí práci milují a dokáží o ní mluvit zajímavě a dlouho.

Kde: Astronomický ústav AV ČR, Oddělení galaxií - Boční II 1401, Praha 4 (nejbližší stanice metra C Roztyly)

Kdy: v pátek 27. září 2024 od 18 do 22 hodin .




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Astronomický ústav AV ČR


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »