Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Noc vědců- Život ve vesmíru

Noc vědců - Život ve vesmíru


Místo konání akce: Raisova 310, Holínské Předměstí, Jičín, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.10.2017 od 18:00

Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín se letos připojuje k akci Noc vědců

Od 16:00 hodin bude probíhat pozorování sluneční aktivity dalekohledem v hladině H-alfa a pozorování slunečních skvrn ve fotosféře přes herschelův hranol. Ukážeme Vám jak se Slunce fotí.

Od 16:45 bude odhalení slunečních hodin.  

Od 17:00 hodin bude otevřená nová výstava od Jakuba Müllera, který fotí i noční krajinu. A je autorem krásné fotografie mléčné dráhy nad jičínskou hvězdárnou. Autor bude přítomen a rád si s Vámi o fotkách a jejich vzniku popovídá. 

v 18:00 proběhne přednáška Život ve vesmíru 

Po přednášce bude následovat pozorování noční oblohy.

přednáší: Jan Veselý 

Život ve vesmíru- přednáška Autor: David Vališka
Život ve vesmíru- přednáška
Autor: David Vališka

Když v 17. století zjistili astronomové, že planety jsou tělesa podobná naší zemi, prakticky automaticky se předpokládalo, že jsou venušané, marťané i měsíčňané. Pokračující poznávání Sluneční soustavy nás donutilo optimismus podstatně zmírnit, ale ještě v polovině 20. století se předpokládalo, že například na Marsu je rostlinstvo. Údaje z prvních kosmických sond přistávajících na povrchu planet či zkoumajících jejich atmosféry zredukovaly optimismus na pokusy o na nalezení aspoň bakterií. Dnes už nehledáme ani bakterie, snažíme se najít místa, kde by život vůbec mohl existovat. Ve Sluneční soustavě už jich moc nezbylo. Podrobně představíme všechna tři.

Zatímco v hledání života v našem nejbližším okolí propadáme pesimismu, optimistické vyhlídky představují exoplanety – planety obíhající jiné hvězdy než naše Slunce. Známe jich už tisíce, mnohé podobné Zemi, některé i v tzv. obyvatelných zónách. Šance najít důkaz o existenci života jinde ve vesmíru se ve 21. století jeví větší než malá.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín, Přednáška , Hvězdárna Jičín


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce den před úplňkem.

Další informace »