Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  OSIRIS-REx vs. Hayabusa 2

OSIRIS-REx vs. Hayabusa 2

První ovoce z výzkumu malých těles Sluneční soustavy už máme doma a čekáme na další...

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 17.06.2021 od 19:00 do 20:30

Výzkum planetek se stal hitem posledních let. Spojené státy a Japonsko vypravily kosmické sondy, jejichž úkolem bylo odebrat vzorky z povrchu a dopravit je na Zemi. První ovoce z výzkumu malých těles Sluneční soustavy už máme doma a čekáme na další... K čemu je nám vlastně zkoumání planetek? Jak probíhal odběr vzorků? Přijďte se dozvědět více o těchto strhujících misích. Zasvěceným průvodcem nám bude Ivo Míček, milovník a popularizátor astronomie, zvláště pak meziplanetární hmoty.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: OSIRIS-REx


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »