Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Podivuhodný svět měsíců Sluneční soustavy

Podivuhodný svět měsíců Sluneční soustavy

Přednáší: Ing. Jaroslav Pavlousek (Štefánikova hvězdárna)  

Místo konání akce: Matematický ústav AV, Žitná 25, Praha 1
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 20.04.2020 od 16:30 do 17:00

Kategorizace měsíců podle jejich vnitřní stavby, vznik měsíců, kuriozity ve světě měsíců, vliv měsíců na jejich mateřské planety a další útvary, vzájemné vztahy měsíců jednotlivých planet, šance měsíců na to, aby byly nositelé života, měsíce planetek, exoměsíce.
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Vesmír


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »