Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Pozorování večerní oblohy pro nevidomé a slabozraké

Pozorování večerní oblohy pro nevidomé a slabozraké

Agora a Tmavomodrý festival společně s Hvězdárnou a planetáriem Brno si pro nevidomé a slabozraké připravili jedinečnou akci – pozorování večerní oblohy.

Místo konání akce: Kraví hora 522/2, Brno-střed, Česko
Typ akce: Pozorování
Termín konání akce: 17.05.2019 od 21:00 do 22:00

Vydejte se s námi na procházku skutečnou večerní oblohou. Obloze bude vévodit Měsíc téměř v úplňku. I přes jeho rušivý vliv na pozorování si ukážeme některé další zajímavé objekty: jarní souhvězdí Lva, Pannu či Pastýře, zkusíme najít hvězdokupu M13 (v souhvězdí Herkula) tvořenou statisíci hvězd. Povíme si také o planetě, kterou bychom mohli vidět až v pozdější čas – Jupiter se nám na obloze jeví jako jasný bod, ale pokud bychom ho pozorovali v dalekohledu, neměl by nám uniknout zploštělý tvar způsobený jeho rychlou rotací či tmavé mračné pásy, při troše štěstí nás zaujme Rudá skvrna, nejpozoruhodnější objekt v Jupiterově atmosféře, který způsobuje rozsáhlý oblačný vír. Večerní obloha nám nabídne mnoho fascinujících objektů – přijďte a seznamte se s nimi za pomoci řady hmatových pomůcek, oblohou vás provedou odborní pracovníci Hvězdárny a planetária Brno.

Součástí akce je nejen pozorování večerní oblohy, ale také prohlídka Hvězdárny a planetária Brno. Pokud bude zataženo, máme pro vás připravený alternativní (velmi podobný) program.

Účastníkům doporučujeme, aby se teple oblékli.

Bližší informace viz: https://www.nesmir.cz/ 




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Pozorování 


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »