Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Družice Suomi NPP - začátek éry polárních družic nové generace

Přednáška: Družice Suomi NPP - začátek éry polárních družic nové generace

Zveme vás na přednášku známého českého meteorologa Martina Setváka o revolučních výsledcích jedné družice...

Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 10.06.2015 od 19:00

RNDr. Martin Setvák, CSc.,
Český hydrometeorologický ústav
 

Družice Suomi NPP - začátek éry polárních družic nové generace
10. června 2015 od 19 hodin ve Velkém klubu plzeňské radnice proběhne přednáška pracovníka družicového oddělení ČHMÚ Dr. Martina Setváka nejen o této nejnovější meteorologické družici nové generace, ale především o jejích možnostech nočního snímání, a to jak za svitu Měsíce, tak za bezměsíčných nocí. Ukážeme si nejen využití družice pro monitorování světelného znečištění, ale například i její možnosti detekce polárních září, a především její schopnost zachytit za temných nocí i samotný airglow. Pořádá Hvězdárna a planetárium Plzeň.

Snímek z družice Suomi-NPP, pořízený v kanálu DNB (Day/Night Band) 6. června v 01:00 UTC (03:00 SELČ). Celá scéna je nasvícená Měsícem čtyři dny po úplňku, díky čemuž jsou dobře vidět nejen detaily oblačnosti bouří nad Německem, ale i detaily terénu, avšak naopak zanikají zdroje slabšího osvětlení měst a obcí. Světlá oblast snímku vpravo nahoře je již přesvícena svítáním. Autor: NOAA/CLASS, Martin Setvák.
Snímek z družice Suomi-NPP, pořízený v kanálu DNB (Day/Night Band) 6. června v 01:00 UTC (03:00 SELČ). Celá scéna je nasvícená Měsícem čtyři dny po úplňku, díky čemuž jsou dobře vidět nejen detaily oblačnosti bouří nad Německem, ale i detaily terénu, avšak naopak zanikají zdroje slabšího osvětlení měst a obcí. Světlá oblast snímku vpravo nahoře je již přesvícena svítáním.
Autor: NOAA/CLASS, Martin Setvák.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Suomi NPP, Martin Setvák


12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vesmírná medúza po startu rakety Falcon 9

Tzv. Vesmírná medúza po startu rakety Falcon 9, Mise Starlink 10-40, start 5:52:20. Vezla 29 Starlink satelitů

Další informace »