Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška - Ing. Tomáš Přibyl: Příběh lunárního modulu

Přednáška - Ing. Tomáš Přibyl: Příběh lunárního modulu

Letos uplyne právě 50 let od chvíle, kdy astronauti poprvé vkročili na Měsíc. Příběh lunárního modulu, který je tam dopravil, představí v Jihlavě přední odborník na kosmonautiku Ing. Tomáš Přibyl.

Místo konání akce: Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.06.2019 od 17:00

Přednáší Ing. Tomáš Přibyl,
publicista

Lunární modul byl historicky jedinou skutečnou mimozemskou kosmickou lodí – a také byl zřejmě nejpodivnějším létajícím zařízením, jaké kdy lidé vytvořili. I sami astronauti o něm říkali, že „létá lépe, než vypadá“. Bez něj by lidé před padesáti lety nepřistáli na Měsíci. Příběh lunárního modulu je příběhem neskutečné lidské vynalézavosti, touhy a odvahy. Je to příběh cesty člověka na Měsíc.

Ing. Tomáš Přibyl: Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky v Technickém muzeu v Brně. Osobní stránky: www.kosmonaut.cz.

Přednáška proběhne ve čtvrtek 13. června 2019, od 17:00 hod. v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava.

Přednáška je pořádána ve spolupráci Jihlavské astronomické společnosti s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a s Muzeem Vysočiny Jihlava.

 

 




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Kosmonautika, Apollo, Tomáš Přibyl


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »