Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Petr Horálek - Namibie... divoká, pestrá a hvězdná

Přednáška: Petr Horálek - Namibie... divoká, pestrá a hvězdná

Přednáška, beseda a autogramiáda fotografa Petra Horálka v Městské knihovně Turnov.

Místo konání akce: Jeronýmova 517, Turnov, Česko
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 26.09.2019 od 18:00 do 20:00

Petr Horálek
Popularizátor astronomie, fotograf, cestovatel, spisovatel

Přednáška: Namibie... divoká, pestrá a hvězdná
Na jihu Afriky se mezi ostatními státy skrývá Namibie. Svět, který velmi rychle lidem přiroste pro svou pestrost, rozmanitost a bezprostřednost k srdci. Svět, v němž se střetává moderní civilizace s tradičním křováckým životem mezi divokou zvěří. Diverzní krajina od oceánu přes hory, divoká safari až do nefalšovaných pouštních dun nabízí tolik pozoruhodných pohledů. A kromě toho všeho tu zažijete neopakovatelné chvíle pod civilizací nedotčeným hvězdným nebem či na největším železném meteoritu světa.

Další informace a seznam plánovaných přednášek v rámci turné ke knížkám Nebeské Symfonie, Tajemná zatmění a Dobytí jižního hvězdnatého ráje naleznete na www.astronom.cz/horalek.

Upoutávka ke knize Tajemná zatmění

Upoutávka ke knize Nebeské Symfonie

Upoutávka ke knize Dobytí jižního hvězdnatého ráje




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Petr Horálek, Namibia


12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 R3 (PANSTARRS)

Bohužel místo stacku pouze jedno JPG jen kalibrovane urovně v PS kometa nyní docela nízko nad výhodním obzorem mírně k severu kvůli atmosféře a mrakům mi vyšly asi jen dva 60s cvaky než se rozednilo

Další informace »