Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška Petra Horálka - Na lovech skvostů tmavé oblohy

Přednáška Petra Horálka - Na lovech skvostů tmavé oblohy

Ve středu 8.3.2023 se bude v prostorách Unisféry na půdě Fyzikálního ústavu v Opavě konat přednáška fotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka, s názvem Na lovech skvostů tmavé oblohy (90 min.). Přednáška bude doplněna exkluzivními celooblohovými snímky večerní oblohy!

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 08.03.2023 od 17:00 do 19:00

Anotace k akci:
Z učebnic jsme zvyklí, že v noci vidíme hvězdy, a mnohým toto stačí. Hvězdná obloha toho nabízí ale daleko více. Bohužel je s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním ohroženo její pozorování a následný výzkum. Povyprávíme si také o fenoménu tmavé oblohy za městem a o motivaci, proč vycestovat na taková místa jako jsou Kanárské ostrovy, Chile či oblast Tichomoří. Přednáška bude doplněna exkluzivními celooblohovými snímky noční oblohy.

Prodej vstupenek zahájen zde: https://is.slu.cz/obchod/baleni/15883
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Petr Horálek


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »