Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška Petra Horálka - Na lovech skvostů tmavé oblohy

Přednáška Petra Horálka - Na lovech skvostů tmavé oblohy

Ve středu 8.3.2023 se bude v prostorách Unisféry na půdě Fyzikálního ústavu v Opavě konat přednáška fotografa a popularizátora astronomie Petra Horálka, s názvem Na lovech skvostů tmavé oblohy (90 min.). Přednáška bude doplněna exkluzivními celooblohovými snímky večerní oblohy!

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 08.03.2023 od 17:00 do 19:00

Anotace k akci:
Z učebnic jsme zvyklí, že v noci vidíme hvězdy, a mnohým toto stačí. Hvězdná obloha toho nabízí ale daleko více. Bohužel je s čím dál více narůstajícím světelným znečištěním ohroženo její pozorování a následný výzkum. Povyprávíme si také o fenoménu tmavé oblohy za městem a o motivaci, proč vycestovat na taková místa jako jsou Kanárské ostrovy, Chile či oblast Tichomoří. Přednáška bude doplněna exkluzivními celooblohovými snímky noční oblohy.

Prodej vstupenek zahájen zde: https://is.slu.cz/obchod/baleni/15883
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Petr Horálek


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »