Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: prof. Jan Novotný - Kosmologie a Nobelovy ceny za fyziku

Přednáška: prof. Jan Novotný - Kosmologie a Nobelovy ceny za fyziku

prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. nás seznámí s moderní historií poznání vesmíru jako celku se zřetelem k nedávno uděleným Nobelovým cenám.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.02.2020 od 18:00 do 20:00

Moderní kosmologie musela po léta bojovat za uznání za plnoprávnou fyzikální disciplínu. Projevilo se to i v tom, že její tvůrcové nedostali Nobelovu cenu. Situace se začala měnit hlavně díky objevu reliktního záření, který umožnil zkoumání raných stadií vývoje vesmíru. V roce 2019 byla udělena již čtvrtá Nobelova cena za kosmologii. Přednáška je věnována pokroku v poznávání vesmíru ve 20. a 21. století se zvláštním zřetelem k Nobelovým cenám. Místa v přednáškovém sále lze rezervovat prostřednictvím internetových stránek hvězdárny ve Ždánicích: www.hvezdarnazdanice.cz .
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Nobelova cena, Novotný, Přednáška 


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »