Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: prof. Jan Novotný - Kosmologie a Nobelovy ceny za fyziku

Přednáška: prof. Jan Novotný - Kosmologie a Nobelovy ceny za fyziku

prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. nás seznámí s moderní historií poznání vesmíru jako celku se zřetelem k nedávno uděleným Nobelovým cenám.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.02.2020 od 18:00 do 20:00

Moderní kosmologie musela po léta bojovat za uznání za plnoprávnou fyzikální disciplínu. Projevilo se to i v tom, že její tvůrcové nedostali Nobelovu cenu. Situace se začala měnit hlavně díky objevu reliktního záření, který umožnil zkoumání raných stadií vývoje vesmíru. V roce 2019 byla udělena již čtvrtá Nobelova cena za kosmologii. Přednáška je věnována pokroku v poznávání vesmíru ve 20. a 21. století se zvláštním zřetelem k Nobelovým cenám. Místa v přednáškovém sále lze rezervovat prostřednictvím internetových stránek hvězdárny ve Ždánicích: www.hvezdarnazdanice.cz .
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Nobelova cena, Novotný, Přednáška 


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek planetky (52768) 1998 OR2

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Blíženců. Planetka se má během měsíce dubna stát výzkumným objektem radioteleskopu v Goldstone.

Další informace »