Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: prof. Jan Novotný - Kosmologie a Nobelovy ceny za fyziku

Přednáška: prof. Jan Novotný - Kosmologie a Nobelovy ceny za fyziku

prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. nás seznámí s moderní historií poznání vesmíru jako celku se zřetelem k nedávno uděleným Nobelovým cenám.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.02.2020 od 18:00 do 20:00

Moderní kosmologie musela po léta bojovat za uznání za plnoprávnou fyzikální disciplínu. Projevilo se to i v tom, že její tvůrcové nedostali Nobelovu cenu. Situace se začala měnit hlavně díky objevu reliktního záření, který umožnil zkoumání raných stadií vývoje vesmíru. V roce 2019 byla udělena již čtvrtá Nobelova cena za kosmologii. Přednáška je věnována pokroku v poznávání vesmíru ve 20. a 21. století se zvláštním zřetelem k Nobelovým cenám. Místa v přednáškovém sále lze rezervovat prostřednictvím internetových stránek hvězdárny ve Ždánicích: www.hvezdarnazdanice.cz .




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Nobelova cena, Novotný, Přednáška 


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »