Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: prof. Jan Novotný - Kosmologie a Nobelovy ceny za fyziku

Přednáška: prof. Jan Novotný - Kosmologie a Nobelovy ceny za fyziku

prof. RNDr. Jan Novotný, CSc. nás seznámí s moderní historií poznání vesmíru jako celku se zřetelem k nedávno uděleným Nobelovým cenám.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 13.02.2020 od 18:00 do 20:00

Moderní kosmologie musela po léta bojovat za uznání za plnoprávnou fyzikální disciplínu. Projevilo se to i v tom, že její tvůrcové nedostali Nobelovu cenu. Situace se začala měnit hlavně díky objevu reliktního záření, který umožnil zkoumání raných stadií vývoje vesmíru. V roce 2019 byla udělena již čtvrtá Nobelova cena za kosmologii. Přednáška je věnována pokroku v poznávání vesmíru ve 20. a 21. století se zvláštním zřetelem k Nobelovým cenám. Místa v přednáškovém sále lze rezervovat prostřednictvím internetových stránek hvězdárny ve Ždánicích: www.hvezdarnazdanice.cz .
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Nobelova cena, Novotný, Přednáška 


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »