Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  přednáška RNDr. Michala Zajačeka, PhD. „CESTA ZE SLUNEČNÍ SOUSTAVY DO CENTRA GALAXIE (A JEŠTĚ DÁL)“

přednáška RNDr. Michala Zajačeka, PhD. „CESTA ZE SLUNEČNÍ SOUSTAVY DO CENTRA GALAXIE (A JEŠTĚ DÁL)“

Ve čtvrtek 6. dubna vystoupí na ždánické hvězdárně RNDr. Michal Zajaček, PhD., náš přední odborník na studium galaktických jader, jehož vědecká práce je natolik zajímavá, že získal pozorovací čas i na Webbově vesmírném dalekohledu. Jste srdečně zváni!

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.04.2023 od 19:00 do 20:30

V přednášce se během cesty napříč Galaxií na začátku seznámíme s naší Sluneční soustavou a ukážeme si, že krátce po svém vzniku vypadala docela jinak a byla bouřlivější, než se jeví dnes. Následně se dostaneme k jiným planetárním soustavám, které jsou v něčem podobné, ale v mnoha ohledech docela odlišné od té naší. Během naší cesty navštívíme i hvězdy, které by nás úplně prosvítily, vyzařují totiž do okolí rentgenové záření. Seznámíme se i s nově objeveným, ale už více než sto roků předpovězeným gravitačním vlněním. Na závěr cesty budeme kroužit rychlostí několika tisíc kilometrů za sekundu okolo centra Galaxie, kde kraluje supermasivní černá díra Sgr A*. Díky znalostem nebeské mechaniky se nám možná podaří uniknout z jejího okolí rychlostí převyšující 800 km/s a tím se postupně dostaneme do mezigalaktického prostoru…
RNDr. Michal Zajaček, Ph.D. působí v současné době působí jako vědecký pracovník na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně ve skupině astrofyziky vysokých energií. Zaměřuje se na galaktické centrum naší Galaxie a na aktivní galaktická jádra.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Michal Zajaček


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »