Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  přednáška RNDr. Michala Zajačeka, PhD. „CESTA ZE SLUNEČNÍ SOUSTAVY DO CENTRA GALAXIE (A JEŠTĚ DÁL)“

přednáška RNDr. Michala Zajačeka, PhD. „CESTA ZE SLUNEČNÍ SOUSTAVY DO CENTRA GALAXIE (A JEŠTĚ DÁL)“

Ve čtvrtek 6. dubna vystoupí na ždánické hvězdárně RNDr. Michal Zajaček, PhD., náš přední odborník na studium galaktických jader, jehož vědecká práce je natolik zajímavá, že získal pozorovací čas i na Webbově vesmírném dalekohledu. Jste srdečně zváni!

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 06.04.2023 od 19:00 do 20:30

V přednášce se během cesty napříč Galaxií na začátku seznámíme s naší Sluneční soustavou a ukážeme si, že krátce po svém vzniku vypadala docela jinak a byla bouřlivější, než se jeví dnes. Následně se dostaneme k jiným planetárním soustavám, které jsou v něčem podobné, ale v mnoha ohledech docela odlišné od té naší. Během naší cesty navštívíme i hvězdy, které by nás úplně prosvítily, vyzařují totiž do okolí rentgenové záření. Seznámíme se i s nově objeveným, ale už více než sto roků předpovězeným gravitačním vlněním. Na závěr cesty budeme kroužit rychlostí několika tisíc kilometrů za sekundu okolo centra Galaxie, kde kraluje supermasivní černá díra Sgr A*. Díky znalostem nebeské mechaniky se nám možná podaří uniknout z jejího okolí rychlostí převyšující 800 km/s a tím se postupně dostaneme do mezigalaktického prostoru…
RNDr. Michal Zajaček, Ph.D. působí v současné době působí jako vědecký pracovník na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně ve skupině astrofyziky vysokých energií. Zaměřuje se na galaktické centrum naší Galaxie a na aktivní galaktická jádra.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Michal Zajaček


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »