Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška RNDr. Soni Ehlerové, PhD. "Jak nejlépe pozorovat vesmír ze Země aneb Evropská jižní observatoř"

Přednáška RNDr. Soni Ehlerové, PhD. "Jak nejlépe pozorovat vesmír ze Země aneb Evropská jižní observatoř"

Ve čtvrtek 19. září v 19:00 hodin uvítáme na hvězdárně ve Ždánicích RNDr. Soňu Ehlerovou, Ph.D., zástupkyni naší republiky při Evropské jižní observatoři, která nás seznámí s novinkami a zajímavostmi z této největší hvězdárny světa.

Místo konání akce: Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 19.09.2024 od 19:00 do 21:00

Dalekohledy Evropské jižní observatoře (ESO) patří k nejlepším optickým dalekohledům na světě. Stojí v chilské poušti Atacama, která je úžasným místem pro astronomii, méně tak pro člověka. Během několika let k existujícím dalekohledům ESO přibude Extrémně velký dalekohled ELT, budoucí největší dalekohled na světě o průměru zrcadla 39 m.
Soňa Ehlerová je česká astronomka, která se zabývá především galaxiemi a mezihvězdným materiálem. Vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. V roce 2005 jí byla udělena Prémie Otto Wichterleho za práci v oblasti věd o neživé přírodě. Je českou zastupitelkou Mezinárodní astronomická unie v oblasti popularizace a členkou Evropské jižní observatoře. Působí jako výzkumná pracovnice na Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky.




« zpět na kalendář akcí

Štítky: ESO


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »