Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška v Unisféře - Povídání o proměnných hvězdách

Přednáška v Unisféře – Povídání o proměnných hvězdách

12. 4. 2023 (středa) od 17:00 se v Unisféře na Fyzikálním ústavu uskuteční přednáška Dr. Tomáše Gráfa na téma "Povídání o proměnných hvězdách". V průběhu přednášky bude také promítán sférický pořad Za dvojhvězdami s AIDOU z produkce Slezské Univerzity v Opavě.

Místo konání akce: Fyzikální ústav v Opavě
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 12.04.2023 od 17:00 do 18:00

Anotace k přednášce:

Proč se některé „stálice“ vlastně mění? Můžeme vidět proměnné hvězdy i bez dalekohledu? Co všechno se vědeckým výzkumem proměnných hvězd můžeme dozvědět? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte během této přednášky, jejíž součástí bude rovněž projekce sférického pořadu Za dvojhvězdami s AIDOU. Přijměte tedy pozvání a vydejte se s námi prozkoumat proměnné hvězdy! (60 min)

Prodej vstupenek zahájen zde: https://is.slu.cz/obchod/baleni/16103
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Unisféra, Proměnné hvězdy


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »