Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Přednáška: Zkamenělé Brno

Přednáška: Zkamenělé Brno

Brno se svým okolím, Moravský kras, Hády, Švédské šance… to je Brno jak jej znají jeho obyvatelé, tajemné skály čnící nad městem, skalní masivy, vrstvy vápenců a břidlic…to všechno je kniha minulosti, kterou se pokusíme společně číst, pročítat stránku po stránce, vydat se na cestu do dávného pravěku, do doby, kdy zde bylo prvohorní moře a skalní podklad teprve vznikal….

Místo konání akce: Hvězdárna a planetárium Brno
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 16.02.2017 od 18:00 do 20:00

Mgr. Štěpán Rak
Muzeum Českého krasu v Berouně, kurátor, vědecký pracovník – paleontolog

"Zkamenělé Brno"
Brno, to zdaleka není jen pověstný drak, Špilberk nebo Petrov. Kdysi v prvohorách se zde rozkládalo pramoře plné života a věřte nebo ne, ale žili zde vskutku podivuhodní živočichové! Hády, Křtiny, Anaklety, to jsou jména jak z pohádky a pohádkové poklady zde opravdu čekaly přes 300 milionů let na paleontology, kteří popisují stále nové a nové formy života - dávného zkamenělého Brna.

Odborná přednáška se uskuteční v sále velkého planetáriav Brně (tzv. digitária) s kapacitou 189 míst k sezení. Vstupné činí 80 Kč. Jste všichni srdečně zváni!

 
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Přednáška , Brno, Hvězdárna a planetárium Brno


21. vesmírný týden 2019

21. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 20. 5. do 26. 5. 2019. Měsíc po úplňku úbývá k poslední čtvrti. Mars je vidět večer, míjí hvězdokupu M35. V druhé polovině noci je nejlépe pozorovatelný Jupiter a nad ránem Saturn. Slunce ukazovalo skvrny i pěkné protuberance. Mise Starlink 1 společnosti SpaceX zatím čeká na start. Čína má za sebou další úspěšný start. Sonda LRO vyfotografovala na Měsíci místo dopadu sondy Beresheet. Očekáváme také indický a čínský start. Před 185 lety se narodil John Tebbutt, objevitel Velké komety 1861.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

PuWe1 (PNG 158.9 + 17.8)

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek „Planetární mlhovina PuWe1“, jehož autorem je Martin Myslivec   V dubnu se na stolech, respektive v počítačích porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce objevila zajímavá fotografie. Snímek, který není snadné

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nov Mesiaca  a konjunkcia s Marsom plus El- Nath Beta Taur

Pekný západ Mesiaca sa dial tak rýchlo že som nestihal. Kazil sa mi teleobjektív a tak som robil iba s menším ohniskom. Som rád , že to i tak pekne vyšlo. Až neskôr cez Stellarium som zistil že je tam Mars a El-Nath, Beta Taur, ktoré sa rozsvietili ako prvé. Potom už prišli mraky a bolo po veľkolepom - pre mňa -divadle.

Další informace »