Úvodní strana  >  Kalendář akcí  >  Proměnné počáteční hmotnosti hvězd a jejich důsledky

Proměnné počáteční hmotnosti hvězd a jejich důsledky

Proměnné počáteční hmotnosti hvězd a jejich důsledky Přednáší: Prof. RNDr. Pavel Kroupa, Ph.D. (University of Bonn)

Místo konání akce: Matematický ústav AV ČR, Žitná 25, Praha 1
Typ akce: Přednáška
Termín konání akce: 22.01.2020 od 16:00 do 18:00

Some ultra-compact dwarf galaxies have large dynamical mass to light (M/L) ratios and also appear to contain an overabundance of LMXB sources, and some Milky Way globular clusters have a low concentration and appear to have a deficit of low-mass stars. These observations can be explained if the stellar IMF becomes increasingly top-heavy with decreasing metallicity and increasing gas density of the forming object. The thus constrained stellar IMF then accounts for the observed trend of metallicity and M/L ratio found amongst M31 globular star clusters. Since the galaxy-wide IMF (gwIMF) is made up of the IMFs of all embedded cluster forming in a galaxy, it becomes possible to calculate the gwIMF. This calculation shows that the systematically varying IMF accounts for the overall shift of the observationally deduced gwIMF from top-light to top-heavy with increasing star formation rate amongst galaxies. This is an important self-consistency check between star formation on pc scales and galaxy-wide stellar populations. The implications of this for observations of extremely young very massive star-burst clusters observed at a high redshift which may appear quasar-like will be discussed based on our recent work (Jerabkova et al. 2017).
« zpět na kalendář akcí

Štítky: Hvězdy


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »